Vineri a avut loc tragerea la sorti in care am aflat componenta grupelor de la Cupa Mondiala din 2018, competitie organizata de Rusia.
Rusia, tara gazda, a avut cel mai mare noroc si a picat intr-o grupa alaturi de Uruguay, Egipt si Arabia Saudita.
O grupa interesanta este F, cu Germania, Mexic, Suedia si Coreea de Sud.
GRUPELE SUNT URMATOARELE:
GRUPA A: Rusia, Uruguay, Egipt, Arabia Saudita
GRUPA B: Portugalia, Spania, Iran, Maroc
GRUPA C: Franta, Peru, Danemarca, Australia
GRUPA D: Argentina, Croatia, Islanda, Nigeria
GRUPA E: Brazilia, Elvetia, Costa Rica, Serbia
GRUPA F: Germania, Mexic, Suedia, Coreea de Sud
GRUPA G: Belgia, Anglia, Tunisia, Panama
GRUPA H: Polonia, Columbia, Senegal, Japonia
Avem asadar opt grupe de cate patru echipe, iar primele doua clasate vor merge in optimile de finala.
Optimile vor fi urmatoarele:
Castigatoare grupa A - Locul 2 grupa B
Castigatoare grupa C - Locul 2 grupa D
Castigatoare grupa E - Locul 2 grupa F
Castigatoare grupa G - Locul 2 grupa H
Castigatoare grupa B - Locul 2 grupa A
Castigatoare grupa D - Locul 2 grupa C
Castigatoare grupa F - Locul 2 grupa E
Castigatoare grupa H - Locul 2 grupa G
Programul complet al meciurilor:
Grupa A
Iunie 14 - Rusia vs. Arabia Saudita, de la ora 17:00
Iunie 15 - Egipt vs. Uruguay, de la ora 14:00
Iunie 19 - Rusia vs. Egipt, de la ora 20:00
Iunie 20 - Uruguay vs. Arabia Saudita, de la ora 17:00
Iunie 25 - Uruguay vs. Rusia, de la ora 16:00
Iunie 25 - Arabia Saudita vs. Egipt, de la ora 16:00
Grupa B
Iunie 15 - Maroc vs. Iran, de la ora 17:00
Iunie 15 - Portugalia vs. Spania, de la ora 20:00
Iunie 20 - Portugalia vs. Maroc, de la ora 14:00
Iunie 20 - Iran vs. Spania, de la ora 20:00
Iunie 25 - Spania vs. Maroc, de la ora 20:00
Iunie 25 - Iran vs. Portugalia, de la ora 20:00
Grupa C
Iunie 16 - Franta vs. Australia, de la ora 10:00
Iunie 16 - Peru vs. Danemarca, de la ora 18:00
Iunie 21 - Franta vs. Peru, de la ora 14:00
Iunie 21 - Danemarca vs. Australia, de la ora 17:00
Iunie 26 - Australia vs. Peru, de la ora 16:00
Iunie 26 - Danemarca vs. Franta, de la ora 16:00
Grupa D
Iunie 16 - Argentina vs. Islanda, de la ora 15:00
Iunie 16 - Croatia vs. Nigeria, de la ora 21:00
Iunie 21 - Argentina vs. Croatia, de la ora 20:00
Iunie 22 - Nigeria vs. Islanda, de la ora 17:00
Iunie 26 - Islanda vs. Croatia, de la ora 20:00
Iunie 26 - Nigeria vs. Argentina, de la ora 20:00
Grupa E
Iunie 17 - Costa Rica vs. Serbia, de la ora 14:00
Iunie 17 - Brazilia vs. Elvetia, de la ora 20:00
Iunie 22 - Brazilia vs. Costa Rica, de la ora 14:00
Iunie 22 - Serbia vs. Elvetia, de la ora 20:00
Iunie 27 - Elvetia vs. Costa Rica,de la ora 20:00
Iunie 27 - Serbia vs. Brazilia, de la ora 20:00
Grupa F
Iunie 17 - Germania vs. Mexic, de la ora 17:00
Iunie 18 - Suedia vs. Coreea de Sud, de la ora 14:00
Iunie 23 - Germania vs. Suedia, de la ora 17:00
Iunie 23 - Coreea de Sud vs. Mexic, de la ora 20:00
Iunie 27 - Mexic vs. Suedia, de la ora 16:00
Iunie 27 - Coreea de Sud vs. Germania, de la ora 16:00
Grupa G
Iunie 18 - Belgia vs. Panama, de la ora 17:00
Iunie 18 - Tunisia vs. Anglia, de la ora 20:00
Iunie 23 - Belgia vs. Tunisia, de la ora 14:00
Iunie 24 - Anglia vs. Panama,de la ora 14:00
Iunie 28 - Panama vs. Tunisia, de la ora 20:00
Iunie 28 - Anglia vs. Belgia, de la ora 20:00
Grupa H
Iunie 19 - Polonia vs. Senegal, de la ora 14:00
Iunie 19 - Columbia vs. Japonia, de la ora 17:00
Iunie 24 - Japonia vs. Senegal, de la ora 17:00
Iunie 24 - Polonia vs. Columbia,de la ora 20:00
Iunie 28 - Senegal vs. Columbia, de la ora 16:00
Iunie 28 - Japonia vs. Polonia, de la ora 16:00
Cupa Mondiala din 2018 va avea loc intre 14 iunie si 15 iulie 2018, in Rusia.
Romania a ratat prezenta la turneul final, unde nu a mai ajuns de 20 de ani.