Cupa Mondiala 2018: Iran produce surpriza in minutul 90+5 dupa un autogol

Vineri, 15 Iunie 2018, ora 19:56
9549 citiri

Iran a invins Marocul in primul meci din Grupa B de la Cupa Mondiala 2018, dupa un autogol marcat in ultimele secunde.

Partida de la Sankt Petersburg a avut un ritm alert in prima repriza, dar jocul s-a mai domolit in partea secunda.

Marocanii au inceput in forta, au ratat mai multe sanse mari la poarta iranienilor, dar nici asiaticii nu s-au lasat mai prejos.

Contraatacul a fost arma principala a iraninilor, care au avut o mare sansa de gol in finalul primei reprize, cand portarul marocanilor, El Kajoi, a avut o dubla-interventie excelenta.

Ritmul a fost mai scazut in partea secunda, dar marocanii puteau inscrie in minutul 80, cand Beiranvand a intervenit excelent la un sut din marginea careului.

Deschiderea scorului s-a produs in cele din urma in minutul 90+5, cand Bouhaddouz a marcat in propria poarta cu o lovitura de cap, dupa o respingere defectuoasa. Pentru Iran aceasta a fost a doua victorie din istoria participarilor la un Mondial.

In celalalt meci din Grupa B se intalnesc Portugalia si Spania, vineri de la ora 21:00.

In etapa a doua, Maroc va intalni Portugalia, pe 20 iunie de la ora 15:00, iar Iran se va intalni cu Spania, pe 20 iunie de la ora 21:00.

MAROC - IRAN 0-1

90+6 - Final de meci!

90+5 - GOL IRAN!!! Bouhaddouz trimite cu capul in propria poarta dupa o centrare din lovitura libera!!!

90 - 6 minute suplimentare.

87 - Iranienii pleaca pe contratac, dar se misca greu si faza se stinge.

80 - Ce sansa! Ziyech suteaza frumos din marginea careului, portarul iranienilor scoate superb de langa bara!

79 - Schimbare Iran: Montazeri intra in locul lui Ebrahemi.

77 - Schimbare Maroc: Bouhaddouz intra in locul lui El Kaabi.

76 - Schimbare Maroc: S. Amrabat intra in locul lui N. Amrabat

72 - Ritmul a mai scazut in ultimele minute, se joaca mult la intamplare, cu mingi lungi.

68 - Schimbare Iran: Taremi intra in locul lui Shojaei.

62 - Marocul are o lovitura de la colt, dar portarul iranian iese bine si boxeaza.

55 - Avem cel mai bun meci de pana acum la turneul final. Se joaca la intensitate maxima.

49 - Marocul e iar aproape de gol, dar Harid trage modest din sapte metri, pozitie excelenta.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

43 - Ce ocazie!!! Iranienii pleaca pe contraatac, dar portarul El Kajoi intervine senzational in doua situatii pe care scria gol!

35 - Marocanul Karim El Ahmadi primeste cartonasul galben.

32 - Iranul are o sansa buna, dar Roozbeh Cheshmi trage putin peste dintr-o pozitie excelenta.

20 - Iran pleaca pe un contraatac trei contra trei, dar marocanii resping in ultima clipa!

19 - Ce ocazii! Asalt la poarta iranienilor, care scapa fara gol primit dupa trei suturi periculoase in aceeasi faza.

17 - Marocanii domina complet startul meciului, in timp ce Iran da o replica palida.

9 - Marocanii sunt din nou periculosi, insa Ayoub El Kaab suteaza imprecis din marginea careului.

5 - Younes Belhanda reia spectaculos din fata portii, dar mingea se duce alaturi! Prima sansa a meciului.

5 - Marocanii incep in atac si au doua cornere ramase fara rezultat.

1 - A inceput meciul!

MAROC: El Kajoui; Hakimi, Benatia, Saiss, Harit; Boussoufa, Ziyech; El Ahmadi, Belhanda, N. Amrabat; El Kaabi.

Rezerve: Bounou, Tagnaouti; Da Costa, Mendyl, Fajr, S. Amrabat, Bouhaddouz, Ait Bennasser, Boutaib, Carcela, En-Nesyri, Dirar.

IRAN: Beiranvand; Rezaiean, Cheshmi, Puraliganji; Ansarifard, Ebrahimi, Hajsafi, Shojaei; Jahanbakhsh, Azmoun, Amiri.

Rezerve: Mazaheri, Abedzadeh; Torabi, Mohammadi, Khanzadeh, Ghoddos, Montazeri, Goochannejhad, Taremi, Hosseini, Dejagah

In celalalt meci din Grupa B se intalnesc Portugalia si Spania, de la ora 21:00.

Meciul e televizat de TVR 1.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Maroc Iran, #Maroc Iran LIVE, #Maroc Iran direct, #televizare Maroc Iran , #meciuri