Cupa Mondiala 2018: Portugalia trimite Iranul acasa dupa un meci cu final tensionat

Luni, 25 Iunie 2018, ora 22:56
10711 citiri

Portugalia a incheiat grupa B cu un rezultat de egalitate, scor 1-1, in fata Iranului. Echipa lui Cristiano Ronaldo termina astfel grupa pe locul doi.

In optimile de finala, campionii europeni din 2016 se vor intalni cu Uruguay, castigatoarea Grupei A.

Iranienii aveau doar sansa victoriei pentru a obtine calificarea, dar nu au putut face mare lucru in fata unei echipe cu o organizare de fier precum cea a Portugaliei, chiar daca ultimele minute au fost tensionate.

Lusitanii au tinut de minge, iar in minutul 45 scorul a fost deschis de Ricardo Quaresma, cu un sut minunat cu exteriorul din marginea careului.

In minutul 53, Portugalia a avut sansa sa se desprinda pe tabela, dar Cristiano Ronaldo, care nu a prins deloc o zi prea buna, a ratat un penalti.

Iranienii s-au aruncat in atac, iar egalarea a venit tarziu, in minutul 90+2, dintr-un penalti transformat de Ansarifard. Iranienii au mai avut o sansa mare in prelungiri, insa in cele din urma au fost eliminati.

In urma rezultatelor de luni seara, clasamentul final din Grupa B arata astfel: 1. Spania 5 puncte, 2. Portugalia 5 puncte, 3. Iran 4 puncte, 4. Maroc 1 punct.

Portugalia se va duela in optimi cu Uruguay pe 30 iunie, in timp ce Spania va intalni Rusia pe 1 iulie.

IRAN - PORTUGALIA 1-1

90+8 - Final de meci!

90+5 - Ce ocazie!!! Iranienii rateaza o sansa uriasa in prelungiri!

90+3 - GOL IRAN!!! Ansarifard inscrie din penalti cu un sut in vinclu! Iran are nevoie de victorie pentru a obtine calificarea!

90+2 - Penalti pentru Iran dupa un hent vazut de arbitru pe reluarea video!

Info: Spania egaleaza Maroc in celalalt meci

90 - 6 minute suplimentare.

84 - Schimbare Portugalia: Joao Moutinho intra in locul lui Joao Mario.

83 - Cristiano Ronaldo vede cartonasul galben.

Info: Maroc are 2-1 cu Spania in celalalt meci.

80 - Nu se mai joaca mare lucru, sunt multe intreruperi.

72 - Ghoddos suteaza pe langa poarta din marginea careului.

70 - Schimbare Portugalia: Bernardo Silva intra in locul lui Quaresma.

66 - Cristiano Ronaldo suteaza pe langa poarta din marginea careului.

64 - Quaresma vede cartonasul galben.

63 - Multe intreruperi in ultimele minute, selectionerul Portugaliei le cere jucatorilor sa gandeasca si sa nu se complice.

57 - Schimbare Iran: Mohammadi intra in locul lui Safi.

54 - Azmoun vede cartonasul galben.

53 - Cristiano Ronaldo rateaza penaltiul!!! Portarul a ghicit coltul si a retinut mingea!!!

51 - Arbitrul revine asupra deciziei dupa ce vede reluarea si acorda penalti pentru Portugalia!

50 - Cristiano Ronaldo cade in careu, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

46 - Se reia jocul!

45+3 - Pauza!

45 - GOL PORTUGALIA!!! Quaresma inscrie cu un sut de senzatie cu exteriorul, din marginea careului, ce trimite mingea sub transversala!!!

40 - Cristiano Ronaldo suteaza de la 30 de metri in bratele portarului.

33 - Portughezul Raphael Guerreiro vede cartonasul galben.

29 - Quaresma primeste intr-o pozitie buna, dar centrarea sa este blocata.

23 - Lovitura libera periculoasa a iranienilor, dar sutul trece mult pe langa poarta.

Info: Spania egaleaza Maroc in celalalt meci din grupa.

Info: In celalalt meci, Maroc deschide scorul in meciul cu Spania!

13 - Iranienii gresesc din nou in careu, dar portughezii nu profita nici de aceasta data.

9 - Ocazie buna ratata de portughezi! Iranienii se incurca intre ei in careu, mingea ajunge la Joao Mario, dar acesta trimite peste din marginea careului.

7 - Iranienii pleaca pe contraatac, dar Amiri trage pe langa din marginea careului.

3 - Cristiano Ronaldo primeste intr-o pozitie buna in careu, dar trage in portar.

1 - A inceput meciul!

Iran: Beiranvand; Rezaian, Hosseini, Pouraliganji, Hajisafi; Ebrahimi, Ezatolahi; Jahanbaksh, Amiri, Taremi; Azmoun

Portugalia: Rui Patricio; Cedric, Fonte, Pepe, Guerreiro; Quaresma, William Carvalho, Adrien Silva, Joao Mario; Cristiano Ronaldo, Andre Silva.

Inaintea acestui meci, clasamentul grupei B arata astfel: 1. Spania 4 puncte, 2. Portugalia 4 puncte, 3. Iran 3 puncte, 4. Maroc 0 puncte

Portugalia are nevoie de un simplu rezultat de egalitate pentru a fi automat calificata in optimile de finala.

Meciul este televizat de TVR 1.

In celalalt meci din grupa se intalnesc, de la aceeasi ora, Spania si Maroc, in direct pe Ziare.com.

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
#Iran Portugalia, #Iran Portugalia LIVE, #Iran Portugalia direct, #televizare Iran Portugalia , #meciuri