Show cu 6 goluri în Dinamo - Oțelul, cu calificarea pe masă. Echipa care merge în sferturile Cupei

Joi, 07 Decembrie 2023, ora 23:05
2471 citiri
Dinamo a remizat cu Oțelul

Oţelul este a doua echipă a grupei C, după FCU Craiova, care se califică în faza eliminatorie a Cupei României, în urma unui 3-3 spectaculos cu Dinamo Bucureşti, în deplasare.

Pe stadionul Arcul de Triumf, Dinamo a deschis scorul în faţa echipei Oţelul Galaţi, în minutul 22, prin Bena. După trei minute, gălăţenii au egalat prin Samuel Teles. Elevii lui Dorinel Munteanu au preluat conducerea în minutul 53, după autogolul înscris de Bena, şi s-au desprins la două goluri în minutul 57, când a marcat şi Cisse.

Dinamo a revenit însă spectaculos, prin golurile înscrise de Amzăr, în minutul 65, şi de Goncalo Gregorio, în minutul 83. Gălăţenii au primit două cartonaşe roşii în minutul 90+1: fundaşul Cisse şi antrenorul Dorinel Munteanu.

Dinamoviştii au sperat până în ultimul minut, dar nu au reuşit să înscrie şi, cu 3-3 scor final, Oţelul se califică în sferturi, alături de craioveni.

Clasamentul grupei C din Cupa României este următorul: pe primul loc a încheiat FCU Craiova (7 puncte), pe locul secund Oţelul (5 puncte), FCSB – locul 3 (4 puncte), Dinamo – locul 4 (3 puncte). Ultimele două clasate sunt SCM Zalău (3 puncte) şi FC Bihor (un punct).

Ciocnire șoc în sferturile de finală ale Cupei Angliei. Două mari echipe au meci direct
Chelsea a întrecut miercuri, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia Leeds United, în optimile de finală ale Cupei Angliei. Tot în optimi, Manchester United a învins pe Nottingham Forest....
Planurile liberalilor pentru Congresul PPE: "Dacă tot vine Karl Nehammer şi îl vedem la faţă, măcar să vină şi cu un anunţ"
Liderii PNL speră la rezultate care să accelereze aderarea României la Schengen după congresul Partidului Popular European, care va avea loc perioada 6-7 martie, la Bucureşti. Unul dintre...