Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

CFR Cluj, la a doua finala consecutiva in Cupa Romaniei

Miercuri, 29 Aprilie 2009, ora 22:48
3264 citiri

CFR Cluj este cea de-a doua formatie calificata in finala Cupei Romaniei, alaturi de FC Timisoara, dupa ce a trecut, miercuri seara, de gruparea FC Vaslui, scor 2-0.

Inceputul de partida a fost destul de calm, cele doua formatii preferand un joc preventiv, fara prea multe spatii. Chiar si asa, minutul 10 a adus deschiderea scorului, Ruiz marcand dupa ce a ramas singur cu portarul Kuciak. Vasluienii au urcat in atac, dar actiunile trupei lui Viorel Moldovan nu s-au soldat cu efecte pe tabela de marcaj.

In prima repriza s-a remarcat si centralul Ionica Serea, care le-a refuzat doua penaltiuri moldovenilor, dar si asistentul Vidan, semnalizand eronat o pozitie de offside la Ruiz.

Repriza secunda a fost dominata de vasluieni, clujenii evidentiindu-se doar pe contracat. Conceicao a facut mutarea defensiva inca din minutul 54, cand l-a introdus pe Panin in locul lui Dubarbier. Dupa ce au ratat 5-6 ocazii bune de a marca, moldovenii au fost nevoiti sa se recunoasca invinsi in prelungirile meciului, cand Pereira a reusit sa marcheze dupa o faza de atac initiata de Mara.

Minutul 82 a oferit un nou mement cotroversat, Ionica Serea trecand cu vederea un fault din spate al lui Culio, care, in mod normal, s-ar fi soldat cu eliminarea clujeanului pentru cel de-al doilea galben.

Ardelenii obtin astfel calificarea in ultimul act al competitiei, pentru al doilea sezon consecutiv, unde vor da piept cu FC Timisoara.

Ati urmarit pe site-ul Ziare.com, in format LIVE Text, desfasurarea partidei CFR Cluj - FC Vaslui, contand pentru semifinalele Cupei Romaniei la fotbal.

Desfasurarea partidei:

Min.90+3 Ionica Serea pune capat partidei. CFR Cluj se califica in finala Cupei Romaniei.

Min.90+2 GOOOOOL CFR Cluj! Pereira da lovitura de gratie in final de partida!

Min.90 Intra Ivanovici in locul lui Balace.

Min.90 De la margine se arata 3 minute de prelungiri, moldovenii se arunca in atac.

Min.89 Burdujan ia o actiune pe cont propriu, patrunde in careu, dar pasa sa este respinsa de fundasii clujeni.

Min.88 Ocazie mare pentru FC Vaslui! Wesley suteaza puternic din afara careului, Nuno Clara respinge gresit, dar Burdujan rateaza sutul decisiv.

Min.85 Ghencev greseste o pasa la marginea careului, dar clujenii nu reusesc sa profite.

Min.82 Serea fluiera din nou in favoarea clujenilor. Culio intra dur din spate la Wesley, dar scapa fara avertisment.

Min.79 Clujenii dau replica pe contraatac: Mara patrunde pana la marginea careului, suteaza puternic, Kuciak respinge, iar Dani reia peste poarta.

Min.78 Nuno Claro respinge un sut in forta expediat de Burdujan.

Min.77 Vasluiul insista la poarta CFR-ului, dar fara efecte notabile.

Min.75 Milisavljevici trimite o centrare spre Kirovski, dar atacantul macedonean sare pe sub balon si clujenii resping.

Min.73 Clujenii incep sa traga de timp, profitand de orice ocazie pentru a castiga secunde pretioase in economia partidei.

Min.72 Ruiz paraseste terenul accidentat. Intra Kone.

Min.71 Culio vede cartonasul galben dupa o interventie neregulamentara la Canu.

Min.70 Temwanjera ii lasa locul lui Kirovski.

Min.68 Mara il lanseaza pe Pereira, uruguayanul patrunde in care, intra in unghi si trimite in bara portii aparate de Kuciak.

Min.66 Zmeu intra in locul lui Pavlovici.

Min.66 Florest intra in locul lui Leao.

Min.65 Buhus iroseste o pasa excelenta venita de la Wesley.

Min.61 Culio si Panin combina cu succes pe flancul stang, insa Leao rateaza finalizarea, obtinand in cele din urma un corner.

Min.60 Pavlovici primeste galben pentru un fault la Tony.

Min.58 Milisavljevici patrude pe stanga, paseaza spre Burdujan, dar Dani ii sufla balonul in ultima clipa.

Min.56 Nuno Claro castiga un duel cu Temwanjera si salveaza din nou poartea CFR-ului.

Min.54 Panin intra in locul lui Dubarbier.

Min.52 FC Vaslui rateaza o ocazie imensa de a egala! Buhus trece de Dubarbier, centreaza pentru Burdujan, dar atacantul reia imprecis din 7 metri.

INFO: Vasluienii domina startul reprizei secunde.

Min.46 Incepe repriza secunda.

---------------------------------------------------------------------

Min.45+1 Ionica Serea fluiera finalul reprizei. Clujenii intra in avantaj la vestiare.

Min.45 Farkas incearca un sut de la mare distanta, dar balonul ocoleste spatiul portii.

Min.43 Leao primeste cartonas galben pentru un fault la Milisavljevici

INFO: Asistentul Vidan a gresit la semnalizarea pozitiei afara din joc a lui Ruiz.

Min.42 Ruiz scapa singur cu goalkeeperul Kuciak, dar este oprit pentru o pozitie de offside.

Min.40 Canu rateaza pentru FC Vaslui, sutand slab cu poarta aproape goala, dupa o iesire neinspirata a lui Nuno Claro.

Min.38 Clujenii pleaca pe contraatac prin Dubarbier, dar Kuciak iese din poarta si degajeaza.

Min.36 Pereira patrunde in viteza pe flancul stang, dar centrarea sa este respinsa.

Min.34 Ruiz trece de doi adversari si patrunde in careu, dar este deposedat de fundasii moldoveni.

Min.32 Burdujan ii paseaza excelent lui Wesley, dar atacantul este blocat in ultima clipa.

Min.31 Ruiz primeste in careu, dar trimite cu capul peste poarta.

Min.30 Ghencev suteaza de la distanta, dar balonul trece departe de poarta lui Nuno Claro.

Min.27 Moldovenii continua presingul la poarta lui Nuno Claro, dar nu reusesc sa fructifice doua lovituri de colt consecutive.

Min.26 Vasluienii cer din nou penalti, la o intrare a lui Galiassi la Wesley. Serea nu acorda nimic.

Min.24 Mara este lansat in apropierea careului, incearca sa-l lobeze pe Kuciak, dar portarul vasluian retine.

Min.21 FC Vaslui se apara sus si mentine o presiunea constanta la poarta CFR-ului, desi actiunile trupei lui Moldovan sunt indepartate usor de feroviari.

Min.19 Ghencev reia spre poarta cu o lovitura de cap, dar Nuno Claro retine fara probleme.

Min.17 Vasluienii au prima actiune periculoasa de atac. Tewanjera cade in careu dupa un duel cu Dani, dar arbitrul lasa jocul sa continue desi moldovenii cer lovitura de la 11 metri.

Min.15 Ruiz are o noua ocazie de a marca, dar cele doua suturi ale sale sunt blocate de vasluianul Kuciak.

Min.12 Buhus este avertizat cu galben pentru un fault la mijlocul terenului.

Min.10 GOOOOOL CFR Cluj! Ruiz marcheaza primul gol al intalnirii dupa ce a ramas singur cu Kuciak.

Min.6 Temwanjera faulteaza in atac incercand sa intercepteze o pasa venita de la Burdujan.

Min.3 Dubarbier patrunde in careu, unde este blocat, mingea ajunge la Leao, dar sutul feroviarului este retinut de Kuciak.

Min.1 Ionica Serea fluiera startul partidei.

CFR Cluj: Nuno Claro - Da Silva, Alcantara, Galiassi, Pereira - Culio, Leao, Dani, Dubarbier - Mara, Ruiz.

FC Vaslui: Kuciak - Balace, Farkas, Canu, Buhus - Pavlovici, Ghencev - Milisavljevici, Lopes, Burdujan - Temwanjera.

Arbitri: Ionica Serea - Adrian Vidan, Aurel Onita

Observatori: Dan Petrescu, Viorel Duru.

Partida se disputa pe stadionul 'Tineretului' din Urziceni.

In cealalta semifinala a competitiei FC Timisoara s-a impus cu 4-1 in fata gruparii Dinamo Bucuresti.

Pep Guardiola, după a doua semifinală în 4 zile: ”O porcărie, nu înțeleg cum am supraviețuit”
Două semifinale în patru zile. Aceasta a fost provocarea cu care s-a confruntat Manchester City, care a învins-o pe Chelsea cu 1-0 în semifinalele Cupei Angliei, sâmbătă, la trei zile după...
Cum s-a descurcat iubitul Andreei Bălan în semifinale la ATP Munchen
Perechea româno-franceză Victor Cornea/Theo Arribage a ratat calificarea în finala probei de dublu din cadrul turneului de tenis ATP 250 de la Munchen (Germania), dotat cu premii totale de...