Dinamo a castigat Cupa Romaniei in fata Rapidului

Miercuri, 23 Mai 2012, ora 22:58
10410 citiri

Dinamo Bucuresti a cucerit, miercuri seara, Cupa Romaniei dupa ce s-a impus in finala disputata pe stadionul National Arena contra Rapidului, scor 1-0.

Dupa un sezon ratat, in care n-au prins nici macar podiumul in Liga 1, Rapid (locul 4) si Dinamo (locul 5) si-au disputat, pe National Arena, unicul trofeu ramas la indemana in actuala stagiune, Cupa Romaniei.

Giulestenii au inceput in forta prima repriza, dominand primele zece minute fara a ameninta insa prea mult poarta lui Naumovski. Surdu a ratat prima mare ocazie a finalei in minutul 19, cand l-a luat la tinta pe goalkeeperul dinamovist din numai sapte metri.

Au trecut si "cainii" pe langa gol cu cinci minute inainte de pauza, sutul lui Curtean fiind respins de Coman, dupa care Oros a indepartat balonul din fata lui Danciulescu.

Repriza secunda a inceput in aceeasi nota de dominare sterila a giulestenilor, insa golul a venit in poarta lui Coman, la 12 minute de la reluare. Vandut in Azerbaidjan in urma cu cateva zile, Scarlatache a inscris, cu o lovitura de cap de langa Marcos Antonio, unicul gol al partidei.

Elevii lui Razvan Lucescu au reactionat imediat si s-au napustit spre poarta lui Naumovski, insa defensiva lui Bonetti s-a achitat excelent de sarcinile ofensive, lasand foarte putine spatii pentru "visinii".

Ciprian Deac a ratat o ocazie mare de a restabili egalitatea in minutul 76, cand sutul sau puternic din marginea careului a fost respins de goalkeeperul formatiei din Stefan cel Mare.

Atacurile giulestenilor au continuat pret de cateva minute bune, insa atat Daniel Pancu, cat si Alexandru Ionita au ratat poarta apara de Naumovski. Nici cele sase minute de prelungiri n-au fost suficiente pentru ca rapidistii sa trimita meciul in prelungiri, iar trofeul Cupei Romaniei a ajuns din nou in vitrina dinamovistilor dup sapte ani.

"Cainii" au cucerit astfel a 13-a Cupa a Romaniei, egaland Rapidul pe locul secund in clasamentul all-time, ierarhia fiind condusa de Steaua Bucuresti cu 22 de trofee.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea finalei Cupei Romaniei dintre Dinamo si Rapid, iar mai jos puteti citi comentariul partidei.

Desfasurarea meciului:

Final de meci! Dinamo castiga Cupa Romaniei!

Min.90+4 Tucudean incearca o foarfeca de la 16 metri, dar trimite pe langa poarta.

Min.90+2 Oros primeste cartonasul galben.

Min.90 Se anunta 6 minute de prelungire.

Min.89 Rapidistii continua asaltul la poarta dinamovista, insa "cainii" rezista cu brio.

Min.87 Ionita primeste in careu, dar este blocat in momentul sutului.

Min.82 Ultima mutare si la "caini": Tucudean ii ia locul lui Niculae.

Min.80 Ultima schimbare la Rapid: Ionita intra in locul lui Alexa.

Min.79 O faza prelungita de atac a rapidistilor se incheie cu un sut peste poarta al lui Pancu.

Min.76 Naumovski respinge in extremis sutul puternic expediat de Ciprian Deac din marginea careului.

Min.75 A doua schimbare si la Rapid: Veteranul intra in locul lui Herea.

Min.72 A doua schimbare la Dinamo: Iese Danciulescu, intra Catalin Munteanu.

Min.70 Grigorie si Herea rateaza interceptia la un corner executat de Deac.

Min.69 Grigorie primeste cartonasul galben pentru proteste.

Min.67 Schimbare la Dinamo: Pulhac intra in locul lui Alexe.

Min.67 Mihai Roman suteaza puternic de la 30 de metri, dar balonul trece peste poarta.

Min.65 Herea reia pe langa poarta din centrarea lui Deac.

Min.60 Schimbare la Rapid: Grigorie intra in locul lui Surdu.

Min.57 GOL DINAMO! Scarlatache ii ia fata lui Marcos Antonio la o lovitura de colt si inscrie in poarta lui Coman!

Min.56 Alexe patrunde periculos in careu, insa rapidistii acorda corner.

Min.50 Curtean centreaza in careu din lovitura libera, dar rapidistii resping fara probleme.

Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Se incheie prima reprza!

Min.44 Bozovici primeste excelent in stanga, dar sutul sau trece pe langa poarta.

Min.40 Ratare mare la poarta lui Coman! Curtean suteaza in diagonala, Coman respinge gresit in fata, insa Oros ajunge inaintea lui Danciulescu si degajeaza.

Min.35 Deac recupereaza si ii paseaza lui Herea, care suteaza peste poarta din afara careului.

Min.31 Jocul s-a mai calmat dupa startul hotarat al rapidistilor.

Min.27 Teixeira primeste de la Surdu, dar este blocat de Kone.

Min.23 Deac suteaza din prima de la marginea careului, dar balonul rateaza tinta.

Min.19 Ratare incredibila a lui Surdu, care trage in portar din sapte metri!

Min.15 Marius Niculae rateaza prima ocazie importanta de gol, sutul dinamovistului trecand pe langa poarta lui Dani Coman.

Min.9 Rapidul continua sa forteze la poarta lui Naumovski, dar "cainii" se achita bine de sarcinile defensive.

Min.4 Herea si Deac suteaza in blocaj din marginea careului dinamovist.

Incepe partida!

20:58 Peste 40.000 de suporteri sunt acum in tribunele stadionului National Arena.

20:55 Incepe ceremonia de deschidere a finalei Cupei Romaniei.

20:30 Aproape 25.000 de spectatori sunt in acest moment pe National Arena.

20:15 Cele doua echipe au iesit la incalzire.

19:40 Elevii lui Lucescu revin la vestiare.

19:30 Intra si rapidistii pe teren.

19:20 "Cainii" au revenit la vestiare.

19:10 Jucatorii dinamovisti au iesit sa inspecteze gazonul.

19:00 - Primii spectatori incep sa intre pe National Arena.

INFO - Portile stadionului National Arena se vor deschide incepand cu ora 18:30.

Dinamo: Naumovski - Luchin, Grigore, Moti, Scarlatache - Curtean, Rus, Kone, Alexe - Niculae, Danciulescu;

Rezerve: Balgradean, Pulhac, Munteanu, Tames, Stratila, Tucudean, Musat;

Antrenor: Dario Bonetti;

Rapid: Coman - Roman, M.Antonio, Oros, Bozovic - Grigore, Alexa, Teixeira - Deac, Herea, Surdu;

5 finale pierdute

Dinamo si Rapid s-au mai intalnit in doua finale ale Cupei Romaniei. "Cainii" s-au impus in 1968 dupa doua jocuri (1-1 in prima partida si 3-1 la rejucare), iar rapidistii au castigat ultimul act disputat in 2002, scor 2-1.

Verdictul lui Ciolacu în privința medicului Cîrstoiu: ”Nu poate merge înainte ca fiind candidat al coaliției”
Premierul Marcel Ciolacu a delcarat, vineri, că până când doctorul Cîrstoiu nu va explica toate aspectele apărute în spaţiul public, dânsul nu poate merge înainte ca fiind candidat al...
Piedone și-a depus candidatura la Primăria Capitalei. Îndeamnă votanții să poarte tricourile "Și eu sunt interlop" VIDEO
Primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone, şi-a depus vineri, 19 aprilie, candidatura pentru Primăria Capitalei, el venind cu un tricou pe care era scris „Je suis Pepa Pig!” şi „Şi...
#Dinamo victorie Cupa Romaniei, #Dinamo castigat Cupa Romaniei, #Dinamo Rapid Cupa Romaniei, #finala Cupa Romaniei, #Cupa Romaniei 2012 , #finala