Steaua a castigat Cupa Romaniei

Miercuri, 25 Mai 2011, ora 23:10
13811 citiri

Steaua Bucuresti a castigat Cupa Romaniei dupa victoria obtinuta in finala disputata impotriva rivalei Dinamo cu scorul de 2-1.

Spectaculoasa timp de 60 de minute, finala de la Brasov a fost marcata de cateva greseli mari de arbitraj comise de centralul Marius Avram.

Acesta a facut prima mare greseala in minutul cinci, cand Banel Nicolita a fost faultat clar in careu de Moti, dar fiul sefului Comisiei Centrale a Arbitrilor nu a acordat lovitura de la 11 metri.

Prima ocazie importanta a meciului a apartinut "cainilor", Gabi Torje sutand puternic in transversala. Stelistii au trecut si ei pe langa gol, in minutul opt, prin Banel Nicolita, al carui sut din interiorul careului a trecut peste poarta.

Jocul pe contre de pe teren a fost acompaniat de pe margine de schimbul dur de replici dintre Ioan Andone si Meme Stoica, cei doi oficiali "duelandu-se" timp de aproape 10 minute.

Formatia antrenata din tribune de Cosmin Olaroiu a deschis scorul in minutul 24 al partidei, cand "renegatul" Nicolae Dica a transformat perfect o lovitura libera din marginea careului dinamovist, invingandu-l pe Balgradean.

Mijlocasul "ros-albastrilor" a fost copiat aproape perfect de Gabi Torje, dinamovistul restabilind egalitatea noua minute mai tarziu, dintr-o faza fixa de la aproximativ 17 metri.

Cu doua minute inainte de pauza, arbitrul Marius Avram a comis o noua greseala decisiva, refuzand sa-i acorde lui Moti cel de-al doilea cartonas galben, dupa ce fundasul a faultat din spate.

Gruparea din Bulevardul Ghencea a trecut la conducerea partidei la sase minute de la reluare, gratie "tonto-golului" inscris de Stefan Barboianu. Fostul jucator al Craiovei a incercat sa respinga din fata lui Surdu si a sutat in proprie poarta din marginea careului.

Meciul de la Brasov a fost intrerupt imediat dupa modificarea de suporterii stelisti, care au aruncat mai multe torte in teren. Acestia au fost calmati cu greu de managerul Mihai Stoica, acesta fiind ulterior eliminat dupa ce a refuzat sa paraseasca zona din fata sectorului rezervat galeriei "ros-albastre".

Jocul a mai scazut in intensitate dupa cel de-al treilea gol. Steaua a facut pasul inapoi si a incercat sa profite de spatiile create in apararea adversa in tentativa "cainilor" de restabili egalitatea pentru a doua oara.

Finalul partidei le-a apartinut elevilor lui Ioan Andone, care nu au reusit sa-l puna prea mult la incercare pe Ciprian Tatarusanu, dar si centralului Avram, care a ratat acordarea unui nou 11 metri. In ultimul minut al prelungirilor, Emeghara a facut hent in propriul careu, dar dinamovistii au solicitat in zadar lovitura de pedeapsa.

Partida s-a incheiat cu scorul de 2-1 pentru Steaua Bucuresti, iar gruparea din Bulevardul Ghencea si-a adaugat cea de-a 21-a Cupa a Romaniei in palmares, un record in Liga 1.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea finalei Cupei Romaniei, Steaua - Dinamo.

LIVE Text:

Final de meci! Steaua a castigat Cupa Romaniei!

Min.90+5 Emeghara atinge balonul cu mana in careu, dar Avram nu acorda penalti. Dinamovistii protesteaza.

Min.90+4 Nicolita primeste galben pentru o intrare la Torje.

Min.90+3 Dinamovistii ataca in valuri, dar nu reusesc sa inscrie.

Min.90+1 Bakaj este si el avertizat.

Min.90 Se dicteaza cinci minute de prelungiri.

Min.89 Tanase vede galben pentru trageri de timp.

Min.89 Ultima schimbare si la Steaua: Iliev intra in locul lui Tanase.

Min.87 Ultima schimbare la Dinamo: Margaritescu este inlocuit de Tucudean.

Min.86 Barboianu centreaza pentru Liviu Ganea, dar atacantul dinamovist nu reuseste sa trimita spre poarta lui Tatarusanu.

Min.85 Szekely primeste cartonasul galben pentru un fault tactic la mijlocul terenului.

Min.84 Torje centreaza periculos, dar Galamaz deviaza in corner.

Min.82 Emeghara il blocheaza pe Alexe si stelistii scapa cu fata curata dintr-o faza destul de periculoasa.

Min.80 Surdu scapa pe contra-atac, trece de Grigore, dar sutul sau este blocat de Balgradean.

Min.78 Margaritescu il ia cu fulgi cu tot pe Szekely la mijlocul terenului si este "ingalbenit" de Avram.

Min.75 Bilasco primeste cartonasul galben pentru trageri de timp inaintea iesirii de pe teren.

Min.75 Olaroiu muta din nou: Bilasco este schimbat cu Szekely.

Min.74 Margaritescu este lovit cu crampoanele peste fata de Surdu si are nevoie de ingrijiri medicale.

Min.72 A doua schimbare la Dinamo: Andone il trimite in teren pe Bakaj in locul lui Kone.

Min.71 Bicfalvi ii paseaza lui Surdu, acesta trece frumos de Grigore, dar suteaza peste poarta.

Min.68 Torje primeste cartonasul galben dupa un fault dur la Cristi Tanase.

Min.67 Prima schimbare si la Dinamo: Liviu Ganea intra in locul lui Danciulescu.

Min.62 Prima schimbare la Steaua: Dica este inlocuit cu Bicfalvi.

Min.60 Torje patrunde in careu si este la un pas sa fie lovit de o torta aruncata din tribune. Meciul este din nou oprit pentru cateva momente.

Min.55 Tortele sunt stinse si jocul se reia.

Min.54 Mihai Stoica s-a deplasat la sectorul rezervat stelistilor, in incercarea de a-i calma pe suporteri.

Min.52 Suporterii Stelei arunca torte in teren, iar jocul este intrerupt.

Min.51 Gooool Steaua! Barboianu incearca sa respinga din fata lui Surdu, si inscrie spectaculos in proprie poarta din marginea careului!

Min.49 Catalin Munteanu centreaza periculos, Tatarusanu respinge slab, dar defensiva stelista reuseste sa indeparteze pericolul.

A inceput repriza secunda!

--------------------------------------

S-a terminat prima repriza!

Min.44 Balgradean respinge incredibil lovitura de cap a lui Gardos.

Min.43 Incredibil! Moti faulteaza din spate si scapa de cel de-al doilea galben. Stelistii protesteaza, dar Avram ramane ferm.

Min.42 Balgradean iese din propriul careu pentru a respinge un balon.

Min.39 Surdu este lansat in careu, dar balonul poposeste in bratele portarului Balgradean.

Min.37 Partida foarte spectaculoasa pana acum la Brasov, cele doua formatii practicand un joc deschis.

Min.36 Tatarusanu retine o centrare care-l viza pe Danciulescu.

Min.35 O noua ocazie pentru Steaua, Nicolita reluand peste poarta cu o lovitura de cap.

Min.33 Goool Dinamo! Torje inscrie fabulos din lovitura libera si restabileste egalitatea!

Min.32 Torje incearca o patrundere pe langa Gardos si obtine o lovitura libera de la 17 metri.

Min.29 Bilasco trece pe langa 2-0, ratand poarta din numai cativa metri, dupa o pasa excelenta de la Banel Nicolita.

Min.27 "Cainii" revin in atac, dar defensiva Stelei se inchide bine.

Min.24 Goool Steaua! Dica reia perfect din lovitura libera si deschide scorul!

Min.24 Lovitura libera pentru Steaua in marginea careului dinamovist.

Min.23 Dica executa excelent o lovitura libera, iar Balgradean retine cu emotii.

Min.21 Andone si Mihai Stoica au un dialog aprins la marginea terenului.

Min.17 Moti vede primul cartonas galben al meciului dupa o intrare dura la Bilasco.

Min.14 Brandan bate bine la bara a doua, dar lovitura de cap a lui Gardos este retinuta de Balgradean.

Min.11 Surdu este surprins in ofsaid.

Min.8 Ratare mare si pentru Steaua! Dica prelungeste pana la Nicolita, dar mijlocasul suteaza de la opt metri peste poarta.

Min.7 Balgradean respinge, balonul ajunge la Surdu, dar sutul acestuia cu pamantul este deviat peste poarta.

Min.5 Nicolita este faultat clar in careu de Moti! Avram nu acorda penalti!

Finala Cupei Romaniei: Steaua, furata ca-n codru

Min.4 Ocazie imensa pentru Dinamo! Torje patrunde in careu si suteaza in forta, dar balonul loveste transversala si iese in aut.

Min.2 Inceput dur de meci. Alexe este luat pe sus de doi stelisti, iar Tanase este contrat dur de Margaritescu.

A inceput partida!

21:15 Cele doua echipe au patruns pe teren. Se intoneaza acum imnul national.

20:46 Gica Hagi este si el prezent la meci.

20:10 Mihai Costea este alaturi de Gigi Becali in tribune.

19:44 Cosmin Olaroiu va sta in tribuna si la acest meci.

19:35 Jucatorii celor doua echipe au iesit sa inspecteze gazonul.

19:30 Organizatorii au pregatit un spectacol pirotehnic pentru pauza meciului.

19:25 Stelistii au ocupat toata Tribuna I si au afisat un banner cu urmatorul mesaj: "Doar din orgoliu pentru vechiul club iubit!"

19:10 Si suporterii lui Dinamo au ajuns la stadion.

19:00 Fanii Stelei au ajuns la stadionul "Tineretului" si asteapta sa intre.

18:50 Portile stadionului din Brasov s-au deschis. Aproximativ 100 de persoane se afla in acest moment in tribune, majoritatea dinamovisti.

18:45 16 suporteri ai echipelor Steaua si Dinamo au fost retinuti si urmeaza sa fie sanctionati in urma unor incidente care au avut loc pe strazile din Brasov.

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu - Emeghara, Galamaz, Gardos, Latovlevici - Nicolita, Tanase, Brandan, Surdu - Dica, Bilasco;

Antrenor: Cosmin Olaroiu;

Dinamo: Balgradean - Barboianu, Grigore, Moti, Bordeanu - Torje, Kone, Margaritescu, Munteanu - Alexe, Danciulescu;

Antrenor: Ioan Andone;

Arbitri: Marius Avram - Miklos Nagy si Sebastian Gheorghe - Robert Dumitru.

Partida s-a disputat pe stadionul "Tineretul" Brasov.

Aceasta a fost cea de-a 11-a finala dintre Steaua si Dinamo in Cupa Romaniei. In cele 10 finale disputate pana in 2011, Steaua s-a impus de cinci ori, in timp ce Dinamo a triumfat de patru ori. Trofeul din 1988 nu a mai fost acordat.

Ultima finala a avut loc in 1990 si a fost castigata de Dinamo cu scorul de 6-4.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#LIVE finala Cupa Romaniei, #LIVE Steaua Dinamo Cupa, #LIVE Cupa Romaniei , #finala