Steaua castiga Cupa Romaniei la handbal

Duminica, 18 Mai 2008, ora 13:01
1196 citiri

Turneul final al Cupei Romaniei la handbal masculin, s-a incheiat duminica la Braila cu victoria echipei Steaua, cu scorul 33-32, dupa executarea a doua serii de lovituri de departajare de la 7m, in disputa cu marea rivala HCM Constanta.

Finala a oferit un meci foarte echilibrat intre cele mai puternice echipe ale campionatului, o disputa incinsa in teren insa in limitele regulamentului. Jocul a fost echilibrat si pe tabela de scor, la pauza fiind egalitate la 12, iar pana in final cele doua echipe mergand cap la cap, minutul 60, scor 26-26.

Finalul jocului a fost extrem de tensionat, iar rezultatul de egalitate a dus cele doua echipe la executarea loviturilor de departajare, de la 7m. Prima serie de lovituri de la 7m a pastrat egalitatea pe tabela, 30-30 (au ratat Adzic - Constanta si Stavrositu - Steaua).

A doua serie de lovituri de departajare a pastrat suspansul pana la ultimele aruncari, cu cate doua ratari de ambele parti (Georgescu si Cian la Steaua, respectiv Nadoveza si Cseperghi la Constanta).

Ultima arucare de la 7m a adus bucurie in tabara stelista, odata cu ratarea celui mai bun jucator de la Constanta, Laurentiu Toma. Cupa apartine echipei Steaua, pregatita de antrenorul Dumitru Berbece, care a adus in acest sezon si titlul de campioana.

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
Un preot a refuzat să spovedească o femeie de 87 de ani, pentru că nu aparține de sectorul său pastoral. Ce spune Arhiepiscopia Tomisului
Arhiepiscopia Tomisului a anunţat că face cercetări după ce un preot a refuzat să spovedească o femeie pentru că nu aparţine de sectorul său pastoral, iar cazul a ajuns în analiza...