Cupa Romaniei: Steaua bate din nou Viitorul si merge in semifinale

Joi, 17 Decembrie 2015, ora 22:23
12515 citiri

Steaua a obtinut inca o victorie de la venirea lui Laurentiu Reghecampf, scor 1-0, pe terenul Viitorului Constanta si s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei.

La patru zile de la intalnirea din campionat castigata de Steaua, cele doua formatii s-au intalnit din nou la Ovidiu, unde au oferit doua reprize diametral opuse.

Dupa 45 de minute ce au parut o lupta surda intre doua echipe care nu gaseau calea spre poarta, jocul a capatat un ritm mult mai bun in startul partii secunde.

Reactia lui Hagi dupa infrangerea in fata Stelei

Campioana a deschis scorul la trei minute de la reluare prin Nicusor Stanciu, care a trimis in vinclu o centrare perfecta a lui Cornel Rapa, din partea dreapta.

Viitorul s-a trezit brusc dupa primirea golului, avand trei ocazii uriase in doar trei minute, insa Varela a scos de pe linie, iar Nita s-a revansat apoi cu doua interventii excelente.

Reghecampf face dezvaluiri dupa victoria Stelei - ce le-a spus la pauza jucatorilor

Baietii lui Hagi au pus stapanire pe joc din acel moment, insa si Steaua a mai avut sclipirile ei ofensive, chiar si un gol anulat al lui Stanciu, pentru o pozitie incorecta la Tade.

Steaua a reusit insa sa castige si obtine a treia victorie consecutiva de la venirea lui Reghecampf.

In semifinalele Cupei Romaniei s-au mai calificat ASA Targu Mures, Dinamo si CFR Cluj.

VIITORUL - STEAUA 0-1

90+4 - Final de meci! Steaua se califica in semifinale!

90+3 - Ioan Filip vede cartonasul galben.

90+3 - Nita vede cartonasul galben pentru tragere de timp.

90 - Ce ocazie!!! Tade scapa singur cu portarul, dar rateaza incredibil.

89 - Florinel Coman bate o lovitura libera de la 20 de metri, Nita reuseste sa respinga.

87 - Enceanu intra in locul lui Popa.

87 - Tade scapa singur spre poarta, dar trage peste din afara careului.

87 - Adi Popa s-a accidentat grav si este transportat la spital. In locul lui va intra Enceanu.

84 - Tahar intra in locul lui Hamroun.

81 - Nita retine un sut bun al lui Razvan Marin.

78 - Hamroun si Benzar primesc cartonasul galben.

76 - Benzar ia o actiuen pe cont propriu, dar trage mult peste.

74 - Florinel Coman intra in locul lui Vlad Achim.

70 - Popa suteaza puternic din afara careului in bratele portarului.

68 - GOL ANULAT STEAUA! Stanciu inscrie, insa reusita e anulata pentru un ofsaid la Tade.

66 - Ce ocazie!!! Varela trimite peste poarta dintr-o pozitie excelenta, din trei metri.

65 - Mitrea vede cartonasul galben.

63 - Banel si Cernat intra in locul lui Ianis Hagi si Aganovici.

63 - Benzar scapa singur cu portarul, dar e surprins in ofsaid.

60 - Breeveld intra in locul lui Muniru, accidentat.

58 - Jocul are un ritm mult mai bun in partea secunda fata de prima repriza.

53 - Tade reia din centrarea lui Stanciu in bratele portarului.

51 - Ce ocazie!!! Chitu primeste intr-o pozitie ideala, trage bine, dar Nita respinge fenomenal!

49 - Ce ocazie!!! Nita intervine excelent si respinge de la coltul scurt la capul lui Chitu!

49 - Ce ocazie!!! Ganea reia periculos, mingea se duce spre poarta, Nita e batut, dar Varela respinge cu capul!

48 - GOL STEAUA! Rapa centreaza excelent din partea dreapta, Stanciu apare bine la finalizare si trimite mingea sub bara din 10 metri!

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

44 - Varela are probleme la genunchi si cere interventia medicului.

40 - Razvan Marin vede cartonasul galben.

40 - Adi Popa a gresit toate mingile jucate astazi. La fel si Ianis Hagi.

37 - Mitrea suteaza bine din lovitura libera, Nita respinge gresit in fata, dar se revanseaza cu o interventie in fata lui Achim. Primele emotii din acest meci.

34 - Lucian Filip trage in blocaj de la 30 de metri.

31 - Stanciu se resimte dupa o intrare dura a lui Boli.

27 - Gest incredibil al lui Benzar, care degajeaza de la 40 de metri direct in corner.

21 - Ianis Hagi vede cartonasul galben pentru simulare in careu.

21 - Lucian Filip vede cartonasul galben.

20 - Mitrea suteaza din marginea careului pe langa poarta.

17 - Faza incalcita in careul Stelei, insa Chitu faulteaza in atac.

12 - Adi Popa patrunde in careu, dar trage slab in bratele portarului.

9 - Ganea suteaza defectuos de la 30 de metri, mult peste poarta.

5 - Muniru suteaza peste poarta din 15 metri.

3 - Corner pentru Steaua, se incearca o schema care nu iese, iar Viitorul respinge.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 20:30 si este televizat de ProTV si Digi Sport 1

ECHIPELE DE START:

VIITORUL: Ramniceanu - Benzar, Boli, Mitrea, Ganea - Achim, Filip, Marin - Chitu, Hagi, Aganovici

STEAUA: Nita - Rapa, Varela (cpt), Tosca, Guilherme - Filip, Sulley - Popa, Stanciu, Hamroun - Tade.

Rezerve: Cojocaru - Carp, Tudorie, Breeveld, Alcenat, Tahar, Enceanu.

Cele doua echipe s-au intalnit si luni seara, in campionat, iar Steaua s-a impus cu 1-0.

In semifinalele Cupei sunt deja calificate ASA Targu Mures, Dinamo si CFR Cluj.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#viitorul steaua, #Viitorul Steaua direct, #Viitorul Steaua Cupa Romaniei, #Viitorul Steaua Live , #meciuri