Cupa Romaniei: Astra se califica dramatic in finala Cupei Romaniei

Miercuri, 16 Aprilie 2014, ora 22:20
9300 citiri

Astra Giurgiu s-a calificat in finala Cupei Romaniei dupa ce a castigat dramatic, in utlimele secunde, meciul cu Petrolul Ploiesti, scor 2-1.

Dupa rezultatul de 0-0 din prima mansa, Astra a inceput ofensiv confruntarea de la Giurgiu, insa, cu exceptia unor suturi din afara careului, jucatorii lui Marin nu au reusit sa creeze probleme.

In schimb, Petrolul a marcat la prima sansa a meciului, in minutul 22, cand Albin a sutat puternic din lovitura libera de la 35 de metri in transversala, iar mingea a ricosat pana la Toto Tamuz, care a bagat mingea in plasa.

Astra s-a napustit in atac dupa primirea golului, insa Morais si Yazalde au tras putin pe langa poarta in minutele 25 si 32.

Gazdele au solicitat penalti in minutul 35, dupa o cadere a lui Yazalde, numai ca arbitrul Cristi Balaj a lasat jocul sa continue.

In cele din urma, Astra a reusit egalarea in minutul 52, cand golgheterul renegat de patron, Constantin Budescu, a reluat in plasa o centrare a lui Yahaya.

Pe final de meci, Petrolul a incercat sa inchida jocul, insa din minutul 85 a ramas in in inferioritate numerica, dupa ce Morar a fost eliminat.

Intr-un moment in care nimeni nu mai astepta, Astra a reusit sa marcheze golul calificarii, in minutul 94. Bucuria a fost adusa la Giurgiu de un sut ratat al lui Morais, transformat in gol de Papp, care a inscris cu o lovitura de cap din trei metri.

Astra Giurgiu merge astfel in finala Cupei Romaniei pentru prima data in istorie.

In cealalta semifinala a Cupei Romaniei, joi de la ora 20:30, se vor intalni Dinamo si Steaua.

ASTRA - PETROLUL 2-1

90+4 - Final de meci! Astra merge dramatic in finala!

90+4 - GOL ASTRA! Papp inscrie cu o lovitura de cap din doi metri, dupa un sut ratat al lui Morais!

90+2 - Hoban si Geraldo vad cartonasul galben.

90 - Trei minute suplimentare.

86 - Schimbare Astra: Ivanovski intra in locul lui Yoda.

85 - Morar vede al doilea galben si este eliminat.

82 - Morar vede cartonasul galben.

82 - Schimbare Petrolul: Morar intra in locul lui Albin.

81 - Albin vede cartonasul galben.

77 - Schimbare Astra: Enache intra in locul lui Yazalde.

75 - Contraatac pentru Astra, mingea ajunge la Yoda, acesta trage la coltul scurt, iar Pecanha scoate cu greu in corner!

72 - Schimbare Petrolul: Camara intra in locul lui Tamuz.

68 - Schimbare Astra: Alibec intra in locul lui William.

65 - Moraes trage de la mare distanta, Pecanha retine in doi timpi.

62 - Schimbare Petrolul: Romario intra in locul lui Fernandez.

60 - Lung retine o centrare a lui Fernandez.

55 - Takayuki trage de la distanta, Pecanha scoate cu greu in corner.

Info: La acest scor, Petrolul merge in finala datorita golului marcat in deplasare.

52 - GOL ASTRA! Budescu inscrie cu o reluare din sapte metri, dupa o centrare de la Yahaya!

50 - Petrolul incepe in forta partea secunda, in jumatatea adversa.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Morais trage peste poarta de la 22 de metri.

40 - Budescu trage pe jos din 14 metri, Pecanha retine fara probleme.

38 - Incidente in sectorul in care se afla fanii Petrolului. Jandarmii intervin!

35 - Yazalde cade in careu si cere penalti, jocul continua. A existat o impingere usoara a lui Guilherme.

32 - Yoda si Yazalde combina in careul advers, insa acesta din urma trage putin pe langa poarta din sase metri.

31 - Astra a trecut la timona jocului din nou, dar poarta lui Pecanha este protejata pana in acest moment.

25 - Ce ocazie! Morais trage din marginea careului milimetric pe langa bara!

24 - Yoda trage din unghi, mingea este deviata si se duce in plasa laterala!

22 - GOL PETROLUL! Tamuz inscrie cu o lovitura de cap din cinci metri, dupa ce sutul lui Albin de la 35 de metri izbeste transversala, iar mingea revine in teren, la varful Petrolului!

21 - Papp vede cartonasul galben.

16 - Yoda suteaza defectuos din afara careului, mult pe langa.

11 - Astra s-a instalat cu toata echipa in jumatatea adversa.

6 - Budescu trage slab din marginea careului, mingea trece mult pe langa poarta.

4 - Yazalde centreaza periculos, dar Budescu intoarce slab si faza se stinge.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 20:30 si este televizat de ProTV

Astra: Lung - Matel, Papp, Gaman, Morais - Yahaya, Seto - Yoda, Budescu, William - Yazalde

Rezerve: Coman, Ben Yousef, Enache, Popescu, Cristescu, Ivanovski, Alibec

Petrolul: Pecanha - Achim, Hoban, Geraldo, Guilherme - Teixeira, De Lucas - Alcenat, Albin, Fernandez - Tamuz

Rezerve: Bornescu, Camara, Morar, Priso, Romario, Manasse, Zicu

In prima mansa, de la Ploiesti, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.

Cealalta semifinala, dintre Dinamo si Steaua, se va disputa joi, de la ora 20:30.

Justificarea la care nimeni nu se aștepta: ”Desemnarea lui Cîrstoiu, legată de tendința de a visa”
Senatorul PSD Vasile Dîncu a declarat că renunţarea la varianta unui candidat comun PSD-PNL la Primăria Capitalei şi susţinerea unui candidat propriu denotă ”mai multă flexibilitate”....
Gabriela Firea a intrat în campanie electorală încă din prima zi de la nominalizare: „Acum avem o şansă în plus. Votul trebuie să fie util”
Preşedintele PSD Bucureşti, Gabriela Firea, proaspăt desemnată candidatul social-democraților la Primăria Capitalei, și-a început deja discursurile de candidat, marți, 23 aprilie, la nici...
#Astra Petrolul, #Astra Petrolul Live, #Astra Petrolul direct, #astra petrolul cupa romaniei , #meciuri