Dinamo elimina Steaua si merge in finala Cupei Romaniei

Miercuri, 20 Aprilie 2016, ora 23:25
21412 citiri

Dinamo s-a calificat in finala Cupei Romaniei dupa ce a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Steaua, in mansa retur de pe National Arena. In meciul tur scorul a fost 0-0, iar Dinamo ajunge in finala datorita golurilor in plus marcate in deplasare.

A fost un meci spectaculos, inceput mai bine de Steaua, dar care s-a rupt dupa un gest stupid al lui Alexandru Bourceanu, care a fost eliminat in finalul primei parti.

Dupa un inceput de meci in care Steaua a dominat teritorial, campioana a reusit sa deschida scorul la prima actiune mai periculoasa.

Nicusor Stanciu a gasit o pasa excelenta printre fundasii adversi in minutul 18, iar Gabi Enache, ramas singur cu portarul a marcat cu un sut plasat.

Becali anunta un scenariu sumbru pentru Steaua dupa esecul cu Dinamo: Nu glumesc!

Trupa lui Reghecampf a facut pasul inapoi, iar Dinamo a reusit sa echilibreze spre finalul primei reprize.

Dominarea lui Dinamo s-a accentuat din minutul 42, cand Bourceanu a vazut cartonasul rosu pentru un cot in figura lui Gnohere.

Reghecampf, un car de nervi dupa derbiul cu Dinamo - ce a reprosat

Reghecampf a mutat defensiv la pauza, introducandu-l pe Filip in locul lui Marica, dar chiar si asa Dinamo a gasit calea spre gol in minutul 51, cu un sut fabulos al lui Ekeng de la 30 de metri.

La reluarea jocului, Reghecampf l-a introdus pe Popa, iar acesta a facut la prima actiune o cursa superba ce a dus la golul de 2-1 reusit de Alexandru Chipciu.

Steaua s-a pus din nou pe doua linii dupa marcarea golului, insa Dinamo a reusit sa bage balonul in plasa cu un sfert de ora inainte de final, cand Pulici a reluat in plasa dupa un sut respins de Cojocaru.

Aflata in inferioritate numerica, Steaua nu a mai avut pe final forta de a ataca, iar Dinamo merge in finala Cupei Romaniei.

In cealalta semifinala se vor intalni, joi seara, ASA Targu Mures si CFR Cluj.

STEAUA - DINAMO 2-2

90+4 - Final de meci! Dinamo se califica in finala!

90+4 - Chipciu vede cartonasul galben.

90 - Patru minute suplimentare.

88 - Popa cade la marginea careului, dar nu primeste lovitura libera.

84 - Tamas reia spre poarta dupa un corner, dar mingea se duce peste.

80 - Jocul este rupt in doua in aceste momente si usor haotic.

Info: La acest scor Dinamo e calificata in finala.

75 - GOL DINAMO! Pulici inscrie cu un sut plasat, dupa ce Cojocaru a respins gresit in fata un sut din 10 metri!

74 - Momcilovici se resimte dupa o intrare a lui Marc.

72 - Essombe intra in locul lui Hanca.

70 - Varela reia cu capul, dar mingea este repsinsa din fata portii.

68 - Lucian Filip trage de la 25 de metri pe langa poarta.

66 - Gregory Tade intra in locul lui Hamroun.

62 - Gnohere trimite cu capul peste poarta din centrarea lui Hanca.

60 - Rotariu suteaza mult peste poarta din afara careului.

56 - Romario intra in locul lui Vali Lazar.

56 - Mevjla reia cu capul pe langa poarta.

52 - GOOOOOOOOOOOOOOOL STEAUA!!!! Adi Popa patrunde in viteza la prima actiune, suteaza, mingea e respinsa pana la Chipciu, care introduce mingea in plasa!!!

52 - Adi Popa intra in locul lui Nicolae Stanciu.

51 - GOOOOOL DINAMO! Ekeng inscrie cu un sut superb de la 30 de metri in vinclu!

47 - Kharja rezolva bine doua situatii din careul Stelei.

46 - Se reia jocul!

Lucian Filip intra in locl lui Marica.

Laurentiu Reghecampf a fost eliminat la pauza si va vedea parta a doua din tribune.

45+2 - Pauza!

45 - Doua minute suplimentare.

42 - Bourceanu vede cartonasul rosu pentru un cot in gatul lui Gnohere.

39 - Ekeng trage peste poarta de la 35 de metri.

39 - Ce sansa pentru Dinamo! Ekeng patrunde singur in careu, dar isi prelungeste mingea si o scapa in aut de poarta!

37 - Chipciu mai iroseste o actiune de atac a Stelei cu o pasa gresita.

35 - Dinamo a reusit sa echilibreze jocul in ultimele minute.

31 - Prima actiune de atac a lui Dinamo din acest meci, insa Corbu centreaza in blocaj.

27 - Ce ocazie!!! Chipciu ramane singur in careu, dar se misca greu si trage in portar!

25 - Corbu s-a accidentat si primeste ingrijiri medicale.

23 - Steaua are sansa unui contraatac, dar Hamroun greseste pasa spre Marica.

19 - Stanciu suteaza frumos de la 25 de metri, mingea trece pe langa poarta.

17 - GOOOOOOOOOOOOOL STEAUA!!! Stanciu paseaza fabulos printre defensiva adversa, Enache ramane singur cu portarul si inscrie cu un sut plasat!!!

12 - Corbu intra in locul lui Steliano Filip.

12 - Chipciu ia o actiune pe cont propriu, dar paseaza gresit spre Hamrou.

8 - Steliano Filip se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

6 - Kharja centreaza periculos, mingea ajunge in bratele lui Cerniauskas.

4 - Steaua are prima actiune de atac, dar Chipciu iroseste o sansa buna in careul advers.

1 - A inceput partida!

Info: Partida incepe la ora 21:30. In prima mansa scorul a fost egal, 0-0.

Steaua: Cojocaru - Enache, Tamas, Varela, Momcilovic - Kharja, Bourceanu - Chipciu, Stanciu, Hamroun - Marica

Dinamo: Cerniauskas - Hanca, Marc, Puljic, Filip - Ekeng, Mevlja - Rotariu, Palic, Lazar - Gnohere

Cele doua formatii s-au intalnit deja de cinci ori in acest sezon, rezultatele inregistrate fiind urmatoarele:

9 august: Steaua - Dinamo 0-0

22 noiembrie: Dinamo - Steaua 3-1

3 martie: Dinamo - Steaua 0-0

6 martie: Dinamo - Steaua 1-1

10 aprilie: Steaua - Dinamo 1-1

Partida este televizata de ProTV, Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

La partida programata pe National Arena sunt asteptati aproximativ 30 de mii de spectatori.

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
#Steaua Dinamo, #Steaua Dinamo live, #Steaua Dinamo direct, #Steaua Dinamo pe Net, #Televizare Steaua Dinamo, #Steaua Dinamo Cupa Romaniei , #meciuri