Dinamo s-a calificat cu mari emotii in finala Cupei Romaniei

Joi, 12 Aprilie 2012, ora 23:25
7084 citiri

Dinamo Bucuresti s-a calificat, joi seara, in finala Cupei Romaniei, dupa ce a pierdut, scor 1-2, meciul disputat in deplasare cu Gaz Metan Medias. In tur, "cainii" castigasera cu 1-0.

Mediesenii au inceput in forta partida si, dupa cinci minute de dominare, au obtinut o lovitura de la 11 metri, Bawab fiind faultat in careu de Grigore. A executat acelasi Bawab, dar spre dezamagirea suporterilor atacantul a sutat peste tranversala.

"Gazarilor" le-a trecut insa suparare doua minute mai tarziu, cand Markovici a deschis scorul cu lovitura de cap dupa un corner, restabilind egalitatea la general. "Cainii" au revenit rapid in joc si puteau inscrie cinci minute mai tarziu, dar Plesca a intervenit senzational la sutul din voleu al lui Marius Niculae.

Gazdele au ratat o noua ocazie in minutul 31, Balgradean fiind salvat de Moti dupa ce Bawab l-a batut pe goalkeeperul dinamovist cu un lob, iar scorul pauzei a ramas 1-0.

Elevii lui Pustai au inceput ca din tun si repriza secunda, Ba si Vitinho fiind blocati de portarul echipei oaspete in trei faze consecutive. Contrar cursului jocului, Dinamo a restabilit egalitatea in minutul 58 prin Dorel Stoica, fostul fundas al Universitatii Craiova inscriind din 5 metri la o lovitura de colt.

Mediesenii au continuat sa atace in cautarea golurilor calificarii si, dupa o mare ratare a lui Dan Roman, Issa Ba a punctat cu o foarfeca spectaculoasa si a reaprins sperantele in tabara gazdelor.

Cei de la Gaz Metan i-au ingramadit pe "caini" in propriul careu in finalul partidei, Markovici putea inscrie golul calificarii cu patru minute inainte de final, insa reluarea sa a fost respinsa de pe linia portii de Catalin Munteanu. In prelungiri, mijlocasul dinamovist a trecut pe langa 2-2, fiind blocat de Plesca dupa ce scapase singur cu portarul mediesenilor.

Dinamo s-a calificat astfel in finala datorita golului marcat in deplasare, urmand sa intalneasca in formatia Rapid Bucuresti in ultimul act al competitiei.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Gaz Metan Medias - Dinamo, din mansa secunda a semifinalelor Cupei Romaniei.