Cupa Romaniei: Otelul castiga derbiul local cu Braila

Joi, 01 Noiembrie 2012, ora 20:35
1335 citiri

Otelul Galati s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce a castigat derbiul local cu CF Braila, din optimi, scor 3-0.

Partida de la Galati a inceput cu o intrerupere cauza de galeria gazdelor, care a aruncat pe gazon cu mai multe role de hartie. La reluare, Braila a avut prima mare ocazie de gol, Branet respingand cu emotii sutul lui Ciocalteu.

Otelul a echilibrat meciul odata cu trecerea minutelor si a reusit chiar sa deschida scorul in minutul 24, atunci cand Bajenaru a marcat cu un sut plasat la coltul lung. Pana la pauza Viglanti a trecut pe langa gol, reluarea lui cu capul lovind bara portii Brailei, in timp ce, cateva minute mai tarziu, Leu a scos frumos sutul lui Neagu.

Partea secunda ne-a aratat aceeasi partida dezechilibrata, divizionara secunda neputand face fata nivelului rivalei din Galati.

Bajenaru a reusit "dubla" in minutul 63, la capatul unei actiuni personale de exceptie, dupa ce a "pierdut" pe drum mai multi adversari.

Cand se parea ca partida se indreapta care un 2-0 linistit a intrat in scena brazilianul Didi, care a profitat de o gafa a defensivei brailene si a marcat pentru un 3-0 mai aproape de realitatea din teren.

OTELUL: Branet - Rapa, Perendija, Sarghi, Murgoci - Filip, Neagu - Iorga, Viglianti, Bajenaru - Pena

Rezerve: Simaitis, Paraschiv, Sipovic, Ljubinkovic, Didi, Stromajer, Giurgiu

CF BRAILA: Leu - Spiridon, Ignat, Ivan, D. Sanmartean - Bosoi, Ndigwe - Ochia, Prodan, Ciocalteu - Baltoi

Rezerve: Bunduc, Braja, Campeanu, Punga, Puscasu, Rusu, Voicu

Arbitru: George Gaman

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Otelul Braila Cupa Romaniei, #Otelul Braila rezultat, #rezultate Cupa Romaniei , #rezultate