Cupa Romaniei: Petrolul castiga clar la Galati

Joi, 18 Aprilie 2013, ora 22:20
4505 citiri

Petrolul Ploiesti a luat o optiune serioasa pentru calificarea in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce s-a impus in meciul tur al semifinalelor, scor 3-0, pe terenul celor de la Otelul Galati.

Pe un stadion neasteptat de gol pentru o partida atat de importanta, oaspetii au inceput foarte bine, reusind sa deschida scorul la prima faza serioasa de atac.

Era minutul 3 atunci cand Petrolul a marcat. A fost un corner executat bine din partea dreapta, Geraldo Alves a aparut bine la coltul scurt si a deviat imparabil in plasa portii lui Grahovac.

Imediat, gazdele au incercat sa dea replica, numai ca Mircea Bornescu a avut o serie de interventii uimitoare, pastrandu-si echipa in avantaj.

Finalul de repriza ne-a adus si o disputa mai putin asteptata, cei doi antrenori - Cosmin Contra si Petre Grigoras - aruncandu-si cuvinte grele pe marginea terenului.

Repriza secunda a inceput cu Otelul in atac, dar tot cei de la Petrolul au marcat. In minutul 60, o contra a ploiestenilor a fost finalizata de Vlad Morar cu un sut de la 20 de metri. Cojoc a deviat nefericit si l-a prins pe Grahovac pe picior gresit, balonul scurgandu-se in poarta.

Oaspetii au mai lovit o data, pe final de partida, atunci cand Bokila a scapat singur cu Grahovac si l-a invins pe acesta cu un sut in forta. Otelul a avut sansa golului de onoare in prelungiri, numai ca Alcenat a deviat peste poarta.

Petrolul obtine astfel o victorie vitala si este mare favorita la calificarea in finala Cupei Romaniei.

Meciul dintre Otelul si Petrolul a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+2 Final de meci!

Min.90 Ce ocazie! Didi are sansa golului de onoare, insa Alcenat se opune si deviaza peste poarta!

Min.84 ELIMINARE OTELUL! Benga primeste al doilea cartonas galben si este trimis la cabine.

Min.75 Schimbare Petrolul: Mojica intra in locul accidentatului Bokila.

Min.72 Schimbare Otelul: Didi intra in locul lui Astafei.

Min.71 GOOOL PETROLUL !!! Bokila scapa pe contra, ramane singur cu Grahovac si inscrie cu un sut puternic!

Min.69 Schimbare Petrolul: Mustivar intra in locul lui Marinescu.

Min.67 Par cazuti psihic jucatorii Otelului in aceste minute.

Min.61 Schimbare Otelul: Paraschiv intra in locul lui Stromajer.

Min.60 GOOOL PETROLUL !!! Vlad Morar suteaza de la 20 de metri lateral stanga, Cojoc deviaza nefericit si balonul se scurge in poarta lui Grahovac.

Min.56 Preseaza galatenii in aceste prime minute, fara a concretiza dominatia pe tabela.

Min.50 Morar incearca un sut de la marginea careului, dar Grahovac este la post si respinge.

Min.46 Incepe repriza secunda.

Schimbare Otelul: Marquinhos intra in locul lui Vancea.

________________________

Min.45+2 Finalul primei reprize !!!

INFO: Cei doi antrenori, Grigoras si Contra, au o disputa destul de dura.

Min.42 Cartonas galben pentru Geraldo.

Min.41 Cartonas galben pentru Benga.

Min.39 Hoban suteaza foarte bine din lovitura libera de la distanta, Grahovac respinge in fata, dar este salvat de fundasi, care il blocheaza bine pe Hamza.

Min.33 Ce ocazie! Bornescu nu poate retine un balon centrat din banda stanga, mingea este respinsa in afara careului de unde Neagu suteaza fara preluare, la o palma de bara!

Min.28 Schimbare Petrolul: Vlad Morar intra in locul lui Sauvadet.

Min.22 Ce ocazie! Iorga centreaza bine, Benga se inalta si reia cu capul, dar Bornescu intervine fabulos si scoate de sub transversala!

Min.15 Lansare foarte buna pentru Bokila, in adancime, insa Benga intervine exceptional si indeparteaza pericolul.

Min.13 Guilherme intervine imprudent la Astafei, care cade in careul Petrolului, dar arbitrul nu acorda penalti.

Min.9 Ataca in valuri Otelul, dar Bornescu are o serie de interventii excelente.

Min.6 Jucatorii Otelului cer penalti dupa ce un balon sutat de Neagu este blocat neglijent de Manasse si ii sare acestuia in mana. Arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.3 GOOOL PETROLUL !!! Oaspetii deschid scorul la Galati! Corner executat bine din partea dreapta, Geraldo se inalta pe coltul scurt si deviaza in plasa portii lui Grahovac.

Min.1 Incepe meciul !!!

INFO: Partida este transmisa in direct pe postul DigiSport 1.

Otelul: Grahovac - Cojoc, Sarghi, Benga, Murgoci - L. Iorga, G. Giurgiu, I. Neagu - Astafei, Vancea, Stromajer

Rezerve: Branet, Ljubinkovici, Marquinhos, Gazale, G. Paraschiv, Sg. Costin, Didi

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Manasse, Geraldo, Guilherme - Hoban, Marinescu - Boudjemaa, Sauvadet, Hamza- Bokila

Rezerve: Hamutovski, Mustivar, Renan, Mojica, Naziri, M. Cristescu, Morar

Arbitru: R. Petrescu Asistenti: A. Onita, V. Marinescu Aditionali: S. Coltescu, R. Dumitru.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#rezultate Cupa Romaniei, #Otelul Petrolul Cupa Romaniei, #meciuri Cupa Romaniei , #rezultate