Cupa Romaniei: Sezon ratat pentru campioana Otelul! Vaslui, in semifinale

Joi, 15 Martie 2012, ora 23:25
4621 citiri

Formatia FC Vaslui s-a calificat, joi, in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce a invins-o dramatic in semifinale pe Otelul Galati, scor 3-2.

Desi a beneficiat de avantajul propriul teren, echipa pregatita de Dorinel Munteanu a fost eliminata din Cupa si are sanse mari sa rateze participarea in Europa in sezonul urmator.

Galatenii au inceput bine partida si au lovit bara inca din minutul patru, prin Iorga. Dominati mai bine de jumatate de repriza, Vasluienii au contat in ofensiva abia spre finalul primei parti, iar in ultimul minut au dat lovitura, cand Wesley a deschis scorul din patru metri dupa centrarea lui Sanmartean.

Antrenorul gazdelor a efectuat doua modificari la cateva minute de la reluarea jocului, dar golul a venit tot in poarta lui Grahovac. Acelasi Wesley, servit pentru a doua oara de Sanmartean, a inscris pentru 2-0 in minutul 62.

Rezultatul de pe tabela n-a rezistat insa decat trei minute, campionii reducand imediat din diferenta prin Antal, care a marcat cu o foarfeca spectaculoasa din interiorul careului.

Tribunele stadionului din Galati au explodat la faza imediat urmatoare, cand centralul a fluierat lovitura de pedeapsa pentru gazde la un fault comis asupra lui Didi, iar Iorga a transformat pentru 2-2.

Golul decisiv a fost inscris Ndoye cu sase minute inainte de final, iar servant a fost din nou Sanmartean, mijlocasul prinzand o zi de exceptie in tricoul "galben-verzilor.

In urma acestui succes, echipa lui Porumboiu s-a calificat in penultima faza a competitiei si isi asteapta urmatorul adversar, care va fi ales dintre Dinamo, Rapid si Gaz Metan Medias.

Ati urmari, in direct, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Otelul Galati - FC Vaslui, din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, iar mai puteti citi comentariul LIVE Text.

Desfasurarea meciului:

Final de meci! Vasluiul se califica in semifinale!

Min.90+3 Portarul Vasluiului castiga un duel cu Antal intr-o situatia periculoasa a gazdelor.

Min.90 Patru minute de prelungire.

Min.90 Schimbare la Vaslui: Farkas intra in locul lui Sanmartean.

Min.89 Didi este sanctionat cu galben pentru un fault la Milanov.

Min.87 Galben pentru Stanciu.

Min.84 GOL VASLUI! Sanmartean paseaza din nou decisiv, de aceasta data pentru Ndoye, care inscrie cu un sut puternic la coltul din stanga!

Min.83 Sanmartean incearca o pasa printre fundasii galateni, dar este blocat.

Min.79 Ocazie mare pentru galateni la o centrare de pe stanga, dar Pena reia pe langa poarta lui Borjan.

Min.76 O noua schimbare la oaspeti: Yero Bello il inlocuieste pe Temwanjera.

Min.74 Schimbare la Vaslui: Stanciu intra in locul lui Adailton.

Min.73 Galatenii forteaza golul cu numarul trei la doua lovituri de colt, dar fundasii moldoveni reusesc sa respinga de fiecare data.

Min.69 Vede si Wesley galben pentru proteste.

Min.67 GOL OTELUL! Iorga inscrie cu un sut plasat!

Min.67 Milanov primeste cartonasul galben.

Min.66 Penalti pentru Otelul la un fault comis de Milanov asupra lui Didi!

Min.65 GOL OTELUL! Gazdele reduc din diferenta prin Antal, care a punctat cu o foarfeca spectaculoasa de la 12 metri!

Min.62 GOL VASLUI! Wesley inscrie pentru a doua oara dupa o pasa primita de la acelasi Sanmartean!

Min.54 Munteanu face si a doua schimbare: Antal ii ia locul lui Stromajer.

Min.52 Prima schimbare la Otelul: Pena intra in locul lui Paraschiv.

Min.48 Grahovac intervine salvator la sutului lui Temwanjera, iar fundasii galateni degajeaza din careu.

Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 GOL VASLUI! Sanmartean centreaza de pe stanga, Wesley se inalta si inscrie cu o lovitura de cap din numai patru metri!

Min.40 Vasluienii pun presiune in jumatatea adversa, dar galatenii resping bine din propriul careu.

Min.36 Grahovac respinge de langa bara lovitura de cap a lui Papp.

Min.32 Grahovac retine fara probleme balonul trimis slab spre poarta de Wesley Lopes.

Min.28 Rapa il opreste pe Marius Constantin prin fault si este avertizat.

Min.23 Paraschiv cade in careul advers si primeste cartonasul galben pentru simulare.

Min.17 Salageanu executa bine o lovitura libera de la 25 de metri, dar Perendija trimite alaturi.

Min.11 Adailton primeste pe flancul drept, dar este blocat de Perendija.

Min.4 Bara Otelul! O minge aruncata de la margine este deviata in careu la Iorga, a carui lovitura de cap loveste butul din stanga!

Incepe partida!

Otelul Galati: Grahovac - Rapa, Sarghi, Perendija, Salageanu - Giurgiu, Neagu - Filip, Iorga, Stromajer - Paraschiv;

Rezerve: Branet, Sg.Costin, Ljubinkovici, Viglianti, Antal, Pena, Didi;

FC Vaslui: Borjan - Milanov, Papp, M.Constantin, Paito - N'Doye, Almeida - Adailton, Wesley, Sanmartean - Temwanjera;

Rezerve: Starton, Savio, Ad. Gheorghiu, Bello, Farkas, Stanciu, Gladstone.

Partida a fost programata initial in luna decembrie, dar a fost amanata din cauza participarii Otelului Galati in Liga Campionilor.

In semifinalele Cupei Romaniei s-au calificat deja Rapid, Dinamo si Gaz Metan Medias.

Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
#Otelul Vaslui Cupa Romaniei, #sferturi Cupa Romaniei, #rezultate Cupa Romaniei , #rezultate