Cupa Romaniei: Rapid bate Pandurii si merge in semifinale

Miercuri, 07 Decembrie 2011, ora 20:25
4487 citiri

Rapid Bucuresti a invins, miercuri, formatia Pandurii Targu Jiu, scor 2-0, si a devenit prima formatie calificata in semifinalele Cupei Romaniei la fotbal.

Giulestenii s-au razbunat pe gorjeni dupa infrangerea severa incasata in campionat in urma cu doua saptamani, scor 0-3, impunandu-se in sferturile Cupei Romaniei gratie golurilor inscrise de Marcos Antonio si Stefan Grigorie.

Ambele reusite au fost inregstritate in repriza secunda, insa Alexa a ratat o uriasa ocazie de a deschide scorul in minutul 9, cand n-a reusit sa trimita in plasa din patru metri dupa o eroare a fundasilor gorjeni.

Rapid a deschis scorul pana la urma in minutul 58. Deac a centrat excelent din lovitura libera, iar Marcos Antonio in fata portii si a deviat balonul pe langa Mingote.

Giulestenii au continuat ofensiva si, dupa bara lui Herea din minutul 71, au punctat pentru 2-0 cu 11 minute inainte de final, cand Stefan Grigorie l-a batut pe goalkeeperul gorjenilor cu un sut superb de la 25 de metri.

Rapid Bucuresti: Coman - Cretu, M.Antonio, Oros, Bozovici - Grigore, Alexa, Herea - Roman, Pancu, Deac;

Rezerve: Straton, Duarte, Burca, Grigorie, Sburlea, Surdu, Teixeira;

Pandurii Targu Jiu: Mingote - Rusu, Viera, Chiriches, Al.Vlad - Pintilii, Nistor, Voiculet - Maxim, Batin, Cardoso;

Rezerve: Lazar, I.Rada, C.Cristea, Avramescu, Brata, Grigoras, Lemnaru.

Faza sferturilor de finala va continua joi cu meciurile Poli Timisoara - Gaz Metan si Dinamo - Petrolul Ploiesti.

Cea de-a patra partida, FC Vaslui - Otelul Galati, este programata pe 15 martie 2012.

Ministrul Mediului, Tánczos Barna, a anunțat marți, 25 ianuarie, că are ca obiectiv alocarea unui miliard de euro până în anul 2024 pentru programul prin care populaţia poate cumpăra, cu...
Ministrul Muncii anunță că PSD va cere renegocierea cheltuielor cu pensiile din PNRR. Riscurile deciziei
Ministrul Muncii, Marius Budăi, a anunțat marți, 25 ianuarie, că PSD va cere în coaliție renegocierea cu Comisia Europeană a plafonului de cheltuieli pentru pensii din PNRR. În prezent,...