Cupa Romaniei: Steaua a facut spectacol la Bacau

Miercuri, 23 Septembrie 2009, ora 22:20
3675 citiri

Formatia antrenata de Mihai Stoichita, Steaua Bucuresti, s-a calificat in optimile Cupei Romaniei, dupa ce s-a impus in fata echipei FCM Bacau, scor 2-0.

Gruparea din Bulevardul Ghencea a facut o partida excelenta pe "Municipalul" din Bacau, ratand numeroase ocazii de poarta prin Stancu, Nicolita si mai ales Kapetanos.

Primul gol al intalnirii a venit inca din minutul 8, cand grecul Pantelis Kapetanos a inscris dupa o pasa pe contraatac de la Petre Marin.

Acelasi Kapetanos a majorat diferenta la 6 minute de la reluarea jocului, profitand de o respingere gresita a lui Ignatescu la o lovitura de cap din plonjon al lui Banel Nicolita.

In minutul 63, centralul Ghimbasan a dictat o lovitura de la 11 metri pentru gazde, la un fault facut in afara careului de Petre Marin, dar a intors decizia dupa ce s-a consultat cu asistentul de pe acea parte.

Finalul intalnirii a adus noi ocazii de partea Stelei, Kapetanos exasperand audienta cu o ratare din sase metri o minge trimisa in bara portii lui Ignatescu, portar ce a avut o contributie imensa la proportiile reduse ale scorului.

Victoria obitnuta miercuri la Bacau i-a calificat pe "ros-albastri" in optimile Cupei Romaniei si a reprezentat cea de-a doua victorie consecutiva din mandatul lui Mihai Stoichita.

Ati urmarit in format LIVE Text desfasurarea partidei FCM Bacau - Steaua Bucuresti, contand pentru 16-imile Cupei Romaniei.

Desfasurarea partidei:

Miin.90 Final de meci! Steaua se califica in optimile Cupei Romaniei!

Min.90 Nicolita este lansat pe contraatac, insa rateaza finalizarea.

Min.88 Finalul de partida este linistit, iar spectatorii au inceput sa paraseasca arena bacauana.

Min.83 Kapetanos trimite in bara de la marginea careului si rateaza realizarea hattrick-ului.

Min.81 Ochirosii vede galben pentru un atac intarziat asupra lui Dediu.

Min.79 Onicas intra in locul lui Ionescu.

Min.74 Ionescu este si el avertizat.

Min.69 Rada trimite alaturi si rateaza desprinderea pe tabela de marcaj.

Min.68 Ignatescu salveaza din nou poarta Bacaului, evitand un gol ca si facut al lui Nicolita.

Min.67 Ochirosii intra in locul lui Petre Marin.

Min.66 Szekely este inlocuit cu Tanase.

Min.62 Centralul dicteaza lovitura de la 11 metri, dar se razgandeste dupa ce se consulta cu tusierul, dictand lovitura libera din afara careului.

Min.59 Dobos este inlocuit cu Dediu.

Min.58 Ingatescu intervine senzational la sutul din 3 metri trimis de Janos Szekely.

Min.54 Simao intra in locul lui Boboc.

Min.54 Petrea intra in locul lui Kalai.

Min.52 Gazdele nu cedea si fortea in atac: Dobarceanu executa o lovitura liber si balonl este respins cu dificultate de Zapata.

Min.50 GOOOOL STEAUA! Kapetanos reuseste dubla! Grecul inscrie dupa o respingere a lui Ignatescu in urma unei lovituri de cap a lui Nicolita

Min.49 Banel Nicolita sprinteaza si patrunde in careul bacauanilor, suteaza puternic, balonul este respins de Ignatescu, iar Kapetanos trage peste poarta din 6 metri.

Min.46 Incepe repriza secunda.

------------------------------------------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza.

Min.45 Banel Nicolita trimite direct in bratele lui Ignatescu la capatul unei faze frumoase creata de Kapetanos si Stancu.

Min.42 Gazdele rateaza o noua ocazie prin Campeanu la o centrare de pe flancul drept.

Min.40 Marin primeste cargonas galben pentru un atac din spate.

Min.39 Spectatorii fac valuri in tribunele stadionului "Municipal".

Min.37 Campeanu reia din foarfeca din marginea careului, insa Zapata retine cu siguranta.

Min.33 Dobos primeste cartonasul galben dupa o interventie neregulamentara la Nicolita.

Min.32 Bicfalvi vede primul cartonas galben al intalnirii.

Min.31 Steaua continua ratarile, Nicolita si Szekely nereusind sa marcheze din pozitii ideale.

Min.27 Bogdan Stancu patrunde in careu, insa rateaza incredibil sutand peste poarta.

Min.22 Zapata intervine excelent la un sut frumos de la mare distanta a lui Campeanu.

Min.21 Kapetanos primeste o pasa de la Nicolita, insa trimite mult peste poarta.

Min.18 Kapetanos rateaza incredibil din mijlocul careului, singur cu portarul Ignatescu.

Min.14 Stancu rateaza o imensa ocazie de gol, Ignatescu respingand incredibil in pozitie de unu la unu.

Min.13 Elevii lui Stoichita continua ofensiva si rateaza o noua ocazie de poarta.

Min.7 GOOOOOOL STEAUA! Kapetanos deschide scorul pentru "ros-albastri" dupa o pasa de la Petre Marin.

Min.6 Gazdele au prima faza periculoasa a partidei, dar balonul trece pe langa poarta lui Zapata.

Min.4 Szekely se resimte dupa o intrare dupa a lui Cojocaru.

Min.1 A inceput partida!

FCM Bacau: Ignatescu - Carnariu, Dobarceanu, Kalai, Spiridon - Boboc, Cojocaru, Dobos, Radu - Campeanu, Vraciu.

Antrenor: Gheorghe Poenaru.

Steaua Bucuresti: Zapata - Marin, Ghionea, Baciu, Rada - Bicfalvi, Ionescu, Nicolita, Szekely - Stancu, Kapetanos.

Antrenor: Mihai Stoichita.

Intalnirea disputata pe stadionul "Municipal" din Bacau va fi arbitrata de Florin Ghimbasan (Brasov), asistat la cele doua tuse de Daniel Hulubei (Vaslui) si Vladimir Urzica (Piatra Neamt).

Oțelul - Corvinul, finala inedită a Cupei României. Când vor afla dacă pot sau nu să joace în Europa League
Corvinul Hunedoara şi Oţelul Galaţi, finalistele Cupei României în acest sezon, vor afla pe 26 aprilie dacă vor obţine licenţa de a putea evolua în Europa League, a anunţat, vineri,...
Oțelul - U Cluj a stabilit finala Cupei României, cu un autogol în ultimul minut. Cu cine va juca Corvinul
Echipa Oţelul Galaţi a învins joi, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Universitatea Cluj, în semifinalele Cupei României. Gălăţenii s-au calificat pentru a doua oară în istorie în...