Rapid, in finala Cupei Romaniei dupa o dubla victorie cu Vaslui

Miercuri, 11 Aprilie 2012, ora 23:24
6304 citiri

Rapid Bucuresti s-a calificat, miercuri seara, in finala Cupei Romaniei la fotbal, dupa ce a invins formatia FC Vaslui, scor 3-2, in mansa secunda a semifinalelor. In tur, giulestenii castigasera cu 1-0.

Partida din Giulesti a inceput practic de la scorul de 1-0, Nicolae Grigore inscriind in poarta lui Borjan in secunda 17, dupa ce i-a furat un balon lui Anderson.

Oaspetii, care aveau nevoie de un succes la Bucuresti, au revenit rapid in joc si au restabilit egalitatea dupa numai cinci minute, cand brazilianul Wesley a punctat din pasa lui Yero Bello.

Jocul s-a mai calmat dupa marcarea celor doua goluri, insa avea sa se incinga din nou in startul reprizei secunde.

La numai doua minute de la reluare, Vasluiului a preluat conducerea pe tabela prin acelasi Wesley, care la batut de aceasta data pe Coman din centrarea lui Adailton. La 1-2, moldovenii erau in finala.

Rapidistii au fortat in ofensiva in cautarea golului care sa le aduca prima finala de Cupa dupa cinci ani si au reusit sa scuture din nou plasa lui Borjan in minutul 63, cand Alexa a marcat spectaculos cu un sut de la 16 metri.

Elevii lui Razvan Lucescu au pus capat disputei in minutul 89, dupa ce Roman a profitat de o gafa a portarului echipei oaspete si a inscris pentru 3-2.

Finalul de meci a fost tensionat, Adailton refuzand sa iasa de pe teren dupa ce a incasat al doilea cartonas galben. Brazilianului i-au luat trei minute pentru a pleca la cabine, nu fara a renunta insa la vociferari la adresa arbitrului.

In ultimul act, giulestenii vor evolua impotriva castigoarei dublei dintre Gaz Metan Medias si Dinamo. Cele doua formatii se intalnesc joi in mansa retur, la Medias, dupa ce in prima partida "cainii" s-au impus cu 1-0.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului Rapid - Vaslui din mansa secunda a semifinalelor Cupei Romaniei, iar mai jos puteti citi comentariul intalnirii.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Rapid se califica in finala!

Min.90 Adailton incaseaza al doilea cartonas galben si este eliminat!

Min.89 GOL RAPID! Roman profita de o gafa a portarului Borjan si transeaza soarta calificarii!

Min.87 Marius Constantin este avertizat pentru o intrare asupra lui Deac.

Min.83 Ultima inlocuire si in echipa lui Razvan Lucescu: Pavlovici ii ia locul lui Herea.

Min.83 Ultima schimbare la Vaslui: Gheorghiu intra in locul lui Sanmartean.

Min.80 Lobul lui N'Doye din interiorul careului trece peste poarta lui Dani Coman.

Min.76 Roman primeste cartonasul galben.

Min.73 Razvan Lucescu protesteaza pe marginea terenului, cerand al doilea cartonas galben pentru Papp.

Min.71 Muta si Rapidul: Roman ii ia locul lui Grigorie.

Min.68 Schimbare la Vaslui: Temwanjera intra in locul lui Yero Bello.

Min.65 Primeste si Yero Bello galben.

Min.63 GOL RAPID! Alexa egaleaza la doi cu un sut din prima din 16 metri care a trimis balonul in viclu!

Min.58 Cartonas galben si pentru Bozovici.

Min.57 Schimbare la Rapid: Sburlea intra in locul lui Surdu.

Min.55 Adailton il faulteaza pe Surdu si primeste cartonasul galben.

Min.54 Rui Duarte incearca un lob de la mare distanta, dar rateaza cadrul portii.

Min.52 Wesley primeste cartonasul galben.

Min.47 GOL VASLUI! Wesley marcheaza cu capul dupa o lovitura libera executata de Adailton! La acest scor, moldovenii sunt in finala!

Min.46 Schimbare la Vaslui: Raul Costin intra in locul lui Stanciu.

Incepe repriza secunda!

-------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Primeste si Paito cartosanul galben.

Min.45 Papp este sanctionat pentru un fault asupra lui Surdu.

Min.44 Surdu rateaza o preluare si iroseste sansa de a ramane singur cu Borjan.

Min.39 Bozovici si Papp revin pe teren dupa ce au fost bandajati de medici.

Min.35 Bozovici si Papp se ciocnesc la un duel aerian si se aleg cu capul, respectiv nasul spart.

Min.33 Surdu vede primul cartonas galben al partidei.

Min.30 Yero Bello este deposedat in marginea careului.

Min.25 Deac trimite direct intr-un adversar din lovitura libera.

Min.19 Marius Constantin incearca o lansare pentru Wesley, dar brazilianul pierde duelul cu Marcos Antonio.

Min.16 Stanciu recupereaza la o centrare trimita de Adailton, dar suteaza peste poarta.

Min.10 Surdu este semnalizat gresit in pozitie de ofsaid.

Min.6 GOL VASLUI! Wesley restabileste egalitatea din pasa lui Yero Bello!

Min.5 Adailton iroseste o lovitura libera.

Min.3 Herea este scos cu targa de pe teren, dar revine dupa ce primeste ingrijiri medicale.

Min.1 GOL RAPID! Nicolae Grigore ii fura balonul lui Anderson si deschide scorul in secunda 17!

Incepe partida!

INFO - In tur, giulestenii s-au impus cu 1-0 la Vaslui.

Rapid Bucuresti:Coman - Duarte, Marcos Antonio, Oros, Bozovic - Grigore, Alexa, Grigorie - Deac, Herea, Surdu;

Rezerve: Vatca, Ezequias, Roman, Burca, Sburlea, Pavlovici, Sotelo;

FC Vaslui: Borjan - Papp, M. Constantin, Anderson, Paito - N'Doye, N. Stanciu - Adailton, Wesley, Sanmartean - Bello;

Rezerve: Straton, Gheorghiu, Temwanjera, Popovici, Costin, Gladstone, Buhaescu;

Arbitri: M.Avram, V.Marinescu, S.Stoianof.

Intalnirea Gaz Metan Medias - Dinamo este programata joi, de la ora 21:30.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#rezultate Cupa Romaniei, #semifinale Cupa Romaniei, #Rapid finala Cupa Romaniei , #rezultate