Steaua s-a calificat dramatic in finala Cupei Romaniei

Miercuri, 11 Mai 2011, ora 22:40
8526 citiri

Steaua Bucuresti a obtinut miercuri seara calificarea in finala Cupei Romaniei dupa ce a incheiat la egalitate meciul disputat in deplasare cu FC Brasov, scor 1-1, in mansa secunda a semifinalelor. In tur, scorul a fost 0-0.

Partida de la Brasov a debutat cu o mare ocazie pentru oaspeti, Marinescu luftand incredibil in careu, in minutul 6, la o pasa trimisa de mijlocasul Cristi Tanase.

Prima repriza parea a se indrepta spre un final linistit, fara modificari pe tabela, dar situatia a luat o turnura neasteptata in minutul 40, cand Brandan a facut un hent in careu, iar centralul a acordat lovitura de la 11 metri pentru gazde.

Veteranul Robert Ilyes l-a invins fara probleme pe Tatarusanu de la punctul cu var, iar ardelenii au trecut la conducerea partidei, fiind calificati in finala la capatul primelor 45 de minute.

"Ros-albastrii" au evoluat mult mai ofensiv in repriza secunda, insa neatentia si lipsa de idei au mentinut tabela neschimbata pana spre finalul partidei.

Brasovenii, care au contat mai putin in atac in partea a doua, au reusit sa impinga jocul spre careul advers in final, dar formatia din Bulevardul Ghencea a dat lovitura in minutul 86.

Dupa o ratare incredibila a lui Szekely, care a sutat peste poarta dintr-o pozitie aproape perfecta, Nicolae Dica l-a invins pe Marc cu un sut din voleu de la marginea careului, din pasa lui Radut, calificand Steaua in finala Cupei Romaniei.

Brasovenii au incheiat meciul in inferioritate numerica, Teixeira fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene cu doua minute inainte de final.

Steaua Bucuresti s-a calificat in ultimul act al Cupei Romaniei dupa o pauza de 12 ani, ultima performanta de acest gen datand din 1999.

Partida FC Brasov - Steaua a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com.

LIVE Text:

Final de meci! Steaua se califica in finala Cupei Romaniei!

Min.90+3 Galben si pentru Voicu.

Min.90 Se arata 4 minute de prelungire.

Min.88 Teixeira primeste cel de-al doilea cartonas galben si este eliminat!

Min.86 Goool Steaua! Radut ii paseaza scurt lui Dica, iar stelistul inscrie cu un sut din voleu!

Min.85 Szekely rateaza o ocazie mare pentru oaspeti. Mijlocasul a primit intr-o pozitie foarte buna, dar a sutat mult peste poarta.

Min.83 O ultima schimbare si la gazde: Voicu intra in locul lui Cristescu.

Min.81 Oros respige excelent din fata portii si isi salveaza echipa.

Min.80 Atmosferta superba in tribunele arenei din Brasov. Fanii imping echipa de la spate.

Min.79 Brasovenii reusesc sa impinga jocul spre poarta Stelei. "Ros-albastrii" par sa nu aiba solutii.

Min.77 Ultima schimbare la Steaua: Maicon intra in locul lui Emeghara.

Min.74 Brasovenii sunt blocati din nou la centru, stelistii revin in ofensiva.

Min.72 Schimba si Brasovul: Distefano este trimis in teren in locul lui Chipciu.

Min.71 A doua schimbare la Steaua: Szekely intra in locul lui Tanase.

Min.69 Tanase se resimte din nou si este scos pe marginea terenului.

Min.68 Tanase pierde balonul la centru, brasovenii scapa pe contra-atac, dar Geraldo reuseste sa blocheze in ultimul moment.

Min.66 Nicolita centreaza de pe dreapta pentru Tanase, dar acesta faulteaza in atac.

Min.64 Schimbare la gazde: Cardoso intra in locul lui Viveiros, accidentat.

Min.58 Bara pentru Steaua! Dica suteaza fantastic de la 20 de metri, dar balonul loveste bara!

Min.57 Teixeira este sanctionat pentru o intrare periculoasa la Radut.

Min.54 Prima schimbare la Steaua: Radut intra in locul lui Marinescu.

Min.50 "Ros-albastrii" cauta golul egalizator si al calificarii, dar apararea Brasovului rezista cu brio.

Min.49 Tanase centreaza pentru Banel Nicolita, dar Marc iese excelent din poarta si retine.

A inceput repriza secunda!

---------------------------------------

S-a incheiat prima repriza!

Min.45 Gazdele s-au asezat bine in aparare dupa ce au trecut la conducere.

Min.44 Stelistii incearca sa revina in joc, dar nu reusesc sa lege prea multe pase.

Min.41 Goool FC Brasov! Ilyes transforma si gazdele trec la conducere!

Min.40 Penalti pentru FC Brasov la un hent in careu a lui Brandan! Decizie corecta a arbitrului.

Min.35 Tanase acuza o accidentare si este scos pe margine unde primeste ingrijiri medicale.

Min.34 Chipciu centreaza de pe dreapta, Tatarusanu iese si retine.

Min.32 Brasovenii urca din nou in ofensiva si obtinul primul corner al partidei.

Min.28 Viveiros reia din voleu, dar aluneca si balonul trece pe langa poarta.

Min.25 Brasovenii incearca o patrundere pe stanga, dar pierd usor mingea.

Min.20 Nicolita cade in careul gazdelor, Balaj nu dicteaza nimic si procedeza corect.

Min.16 Tanase primeste in apropierea careului si centreaza, dar balonul ajunge in bratele lui Marc.

Min.12 Dica vede primul cartonas galben al meciului.

Min.6 Ocazie mare pentru Steaua! Tanase trimite in centrul careului, iar Marinescu lufteaza incredibil in fata portii.

Min.4 Nicolita primeste pe dreapta, dar centrarea sa ajunge la un adversar.

A inceput partida!

FC Brasov: Marc - Majernik, Oros, Rusu, Ionescu - Viveiros, Ilyes, Toloza, Cristescu - Chipciu, Teixeira;

Rezerve: Kajcsa, Voicu, Martinovic, Stanga, Mateiu, Cardoso, Distefano;

Steaua: Tatarusanu - Emeghara, Alves, Geraldo, Latovlevici - Marinescu, Brandan - Nicolita, Dica, Tanase - Bilasco;

Rezerve: Stanca, Iliev, Szekely, Radut, Onofras, Bicfalvi, Maicon;

Arbitru: Cristi Balaj.

Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...