Cupa Romaniei: FC Timisoara se califica in extremis in semifinale

Miercuri, 15 Aprilie 2009, ora 16:50
1663 citiri

FC Timisoara s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei, invingand, la Cluj, formatia Gloria Bistrita, scor 2-0.

Primele minute ale intalnirii anuntau o partida plictisitoare, in fata unui stadion aproape gol, stare alimentata si de miza enorma: un loc in careul de asi al competitiei.

Bistritenii au inceput mai curajos partida, trimitand in bara inca din primele minute. Dupa o prima jumatate de repriza anosta, partida s-a mutat incetul cu incetul in jumatatea Gloriei, banatenii presand insa fara a puncta decisiv. Bistritenii au evoluat foarte bine pe contra-atac, dar actiunile ardelenilor au fost blocate la marginea careului.

Repriza secunda a castigat in viteza, dar cele doua echipe au oferit acelasi joc dezorganizat din primul mitan. Fratii Karamian au creat mai multe faze importante, nefinalizate insa de Magera si Gigel Bucur. Bistritenii au ratat in minutul 78 cea mai mare ocazie a reprizei, cand Silvasan a pierdut duelul cu portarul Pantilimon. Cand totul parea ca se va decide in prelungiri, timisorenii au profitat de nesiguranta defensivei ardelene si au punctat prin Magera, in ultimul minut regulamentar. Gloria nici n-a apucat sa dea replica, Curtean marind diferenta dupa o actiune proprie in careul lui Albut.

FC Timisoara castiga pe final de meci si obtine calificarea in penultima faza a competitiei, alaturi de CFR Cluj, FC Vaslui si castigatoare partidei Dinamo-Rapid.

Ati urmarit, in format LIVE Text, desfasurarea partidei FC Timisoara - Gloria Bistrita, contand pentru sferturile Cupei Romaniei la fotbal.

Desfasurarea partidei:

Min.90+3 Balaj pune capat partidei si FC Timisoara se califica in semifinalele Cupei Romaniei.

Min.90+2 GOOOOOOOOOOL! Curtean patrunde in careul bistritean si marcheaza pentru 2-0.

Min.90 De la margine se anunta 3 minute de prelungire.

min.89 GOOOOOOOOOOL! FC Timisoara deschide scorul prin reusita lui Magera!

Min.85 Amuneke suteaza puternic din marginea careului, Albut respinge, Karamian reia spre poarta, dar balonul este respins in corner.

Min.84 Acelasi Silvasan trimite cu capul pe langa poarta pasa centrarea lui Vagner.

Min.83 O noua ocazie pentru ardeleni: Silvasan este servit excelent in careu, dar rateaza lamentabil.

Min.79 Balint efectueaza cea de-a treia schimbare: Rusici intra in locul lui Artion Karamian.

Min.78 Bistrita rateaza cea mai mare ocazie a reprizei secunde. Silvasan primeste o pasa excelenta de la Enescu, ramane singur cu Pantilimon si goalkeeperul banatean iese inspirat si retine balonul.

Min.77 Fratii Karamian creeaza o noua faza periculoasa, dar lovitura de cap a lui Arman trece alaturi.

Min.76 Ultima schimbare la Gloria: Silvasan intra in locul lui Borbely.

Min.72 Formatia pregatita de Gabi Balint domina partida, dar defensiva bistritenilor rezista fara probleme.

Min.70 Banatenii irosesc o noua lovitura de colt.

Min.69 Artiom Karamian incearca sa-l surprinda pe Albut cu un sut de la distanta, dar balonul trece mult pe langa poarta ardelenilor.

Min.66 Schimbare la FC Timisoara: Iese Gigel Bucur, intra Amuneke.

Min.62 Albut retine o centrare trimisa de Artiom spre Arman Karamian.

Min.60 Timisorenii beneficiaza de o noua lovitura de colt, respinsa de apararea Gloriei.

Min.57 Ioan Ovidiu Sabau face prima schimbare: Negrean paraseste terenul si ii lasa locul lui Achim.

Min.56 Negrean primeste cartonasul galben pentru un fault la portarul advers.

Min.55 Ocazie mare pentru Gloria: Borbely reia spectaculos cu capul dupa o lovitura libera, Pantilimon respingand cu greu de langa bara.

Min.53 Gigel Bucur patrunde in careul advers, paseaza in marginea careului, dar Alexa rateaza interceptia si bistritenii indeparteaza pericolul.

Min.48 Nibombe trimite cu capul putin pe langa poarta lui Albut, dupa o deviere a lui Karamian.

Min.47 Curtean suteaza periculos la prima atingere a balonului, Albut respingand cu dificultate.

Min.46 Schimbare la FC Timisoara: Borbely paraseste terenul, fiind inlocuit de Curtean.

Min.46 Incepe repriza secunda.

-----------------------------------------------------------------------

Min.45+1 Balaj pune capat primei reprize. Cele doua formatii intra la cabine la egalitate, scor 0-0.

Min.45 Actiune excelenta a lui Roman, care este deposedat in cele din urma la marginea careului banatean.

Min.45 Se dicteaza 1 minut de prelungire.

Min.43 Enescu suteaza de din afara careului, Pantilimon retinand cu emotii.

Min.42 Roman trimite periculor cu capul balonul centrat de Negrean, dar Pantilimon retine.

Min.41 Latovlevici incearca sa profite de o balbaiala a fundasilor bistriteni, dar sutul sau trece mult peste poarta.

Min.40 Lovitura de colt pentru timisoreni. Balonul este respins din careu de Coroian.

Min.38 O noua ocazie pentru Gloria Bistrita: Borbely primeste o pasa excelenta de la Negrean, dar sutul sau slab este retinut fara probleme de Pantilimon.

Min.36 dos Santos este avertizat cu cartonas galben dupa o simulare in preajma careului advers.

Min.35 Luchin revine pe teren.

Min.34 Roman intra dur la Luchin, iar cei doi au nevoie de ingrijiri medicale.

Min.31 Timisorenii s-au mutat in jumatatea adversa, atacul prelungit al banatenilor terminandu-se cu sutul lui Alexa respins in corner.

Min.28 Vagner vede cartonasul galben.

Min.27 Albut retine un nou sut expediat de Magera, dupa o lovitura de colt executata de Artiom Karamian.

Min.26 Magera primeste in centrul careului, suteaza puternic, dar Albut respinge excelent.

Min.25 Artiom Karamian patrunde pe partea stanga, dar centrarea sa ramane fara rezultat.

Min.24 Roman primeste o pasa excelenta de la Negrean, dar greseste preluarea si iroseste o buna sansa de a scapa singur cu Pantilimon.

Min.22 Gigel Bucur primeste cartonas galben pentru un hent in careul advers.

Info: Partida este destul de plictisitoate. Jucatorii celor doua formatii sunt inca amortiti desi au intrat pe teren de 20 de minute. Tribunele stadionului din Cluj sunt aproape goale.

Min.19 Gloria rateaza o noua ocazie, Miclaus sutand de la distanta pe langa poarta lui Pantilimon.

Min.15 Arman Karamian patrunde in careul bistritean, dar pasa sa nu are destinatar.

Min.12 Vagner centrea pentru Roman, dar mijlocasul Gloriei trimite afara.

Min.8 Gigel Bucur patrunde in careu, dar este oprit de fundasii bistriteni.

Min.6 Prima ocazie pentru bistriteni: Borbely primeste o centrare de la Coroian, dar sutul primului tinteste transversala portii timisoarene.

Min.3 Lovitura libera pentru banateni. Sutul lui Magera ocoleste zidul, dar balonul poposeste in bratele lui Albut.

Min.1 Centralul Cristi Balaj fluiera startul intalnirii.

FC Timisoara: Pantilimon - Badoi, Luchin, Nibombe, Latovlevici - Alexa, Borbely, Arm.Karamian, Art.Karamian - Bucur, Magera.

Antrenor: Gabi Balint

Gloria Bistrita: Albut - Miclaus, Ninu, Enescu, Vagner - Dos Santos, Muresan, Roman, Borbely - Negrean, Coroian.

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Aribtru: Cristi Balaj

Asistenti: Octavian Sovre, Edi Dumitrescu.

Partida se disputa pe stadionul 'Dr.Constantin Radulescu' din Cluj-Napoca.

Oțelul - Corvinul, finala inedită a Cupei României. Când vor afla dacă pot sau nu să joace în Europa League
Corvinul Hunedoara şi Oţelul Galaţi, finalistele Cupei României în acest sezon, vor afla pe 26 aprilie dacă vor obţine licenţa de a putea evolua în Europa League, a anunţat, vineri,...
Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...