Cupa Romaniei: Poli Timisoara, prima finalista

Miercuri, 18 Aprilie 2007, ora 16:55
3000 citiri

Poli Timisoara a invins Steaua, scor 1-0, in prima semifinala a Cupei Romaniei Timisoreana, prin golul marcat de fundasul australian McKain, in minutul 45+1.

Steaua e la pamant, cam asta ar putea fi spus in urma acestui meci, in care echipa campioana a aratat ca o echipa de pluton a Romaniei: fara idei, fara clarviziune, fara tactica. Olaroiu parea resemnat inca de la inceputul meciului, el fiind relaxat pe toata durata meciului, de parca stia ca echipa lui va pierde si ca demisia lui e ca si semnata.

Prima repriza a inceput prudent, ambele echipe fiind preocupate de aparare, ambii antrenori au inceput meciul cu formatii defensive. Steaua a incercat sa-si creeze ocazii, in special prin brazilianul Elton, insa nimic nu s-a legat. De partea cealalta, Poli a preferat sa se apere si sa contraatace.

Golul a venit in ultima faza a primei reprize, cand, dupa un corner executat de Karamian, McKain a trimis cu capul din 10 metri, Cernea a reusit sa respinga, insa a respins slab in fata si fundasul australian a impins minge in poarta. Un gol venit la fix pentru timisoreni.

In repriza a doua, Steaua a cautat sa egaleze, dar ocaziile au lipsit cu desavarsire. Pana la final s-a mai remarcat doar accidentarea lui Omoduemuke, care , dupa un contact cu P.Marin, a cazut la pamant si a avut nevoie de interventia ambulantei.

Poli invinge Steaua si se califica in finala Cupei Romaniei, finala care se va desfasura pe terenul ei.

Cea de-a doua semifinala se va desfasura maine, 19 aprilie, intre Rapid si Pandurii Tg. Jiu, la Timisoara, incepand cu ora 20:45. Intalnirea va fi transmisa in format live text de site-ul nostru.

Desfasurarea meciului:

min.90+4 - Finalul meciului !!!

min.90+3 - Bostina executa, Pantilimon respinge.

min.90+3 - va fi o lovitura libera de la 25 de metri, perpendicular stanga.

min.90+1 - V.Iacob trimite cu capul din 6 metri, icomodat de un adversar, peste poarta lui Pantilimon.

min.90 - Vor fi 4 minute de prelungire.

min.89 - Cartonas galben pentru Cristocea.

min.89 - Radoi intervine excelent la un contraatac al timisorenilor, deposedandu-l pe Caramarin.

min.87 - Torje ia o actiune pe cont propiu, il depaseste pe Nesu, intra in careu, suteaza, dar mingea trece pe langa poarta lui Cernea.

min.85 - Steaua joaca ca o echipa de pluton, fara ocazii, de parca acest meci n-ar conta.

min.81 - Schimbare la Poli Timisoara: iese Omoduemuke, intra Gigel Bucur.

min.79 - Omoduemuke are nevoie de interventia ambuantei, dupa un duel cu P.Marin, in urma caruia nigerianul a cazut t pe gazon.

min.76 - Cernea iese gresit la un corner executat de Karamarin, S.Radoi recentreaza, poarta este ramasa goala, dar Cernea revine si retine mingea.

min.75 - Ultima schimbare la Steaua: iese Elton, intra Bostina.

min.70 - Karamian suteaza de la 18 metri, mingea se scurge pe langa poarta lui Cernea.

min.69 - Pantilimon retine recentrarea lui Nicolita.

min.65 - Schimbare la Poli Timisoara: iese Plesan, intra Caramarin.

min.64 - Schimbare la Steaua: iese Paraschiv, intra Iacob.

min.63 - Goian reia cu capul, insa Pantilimon retine fara probleme.

min.63 - Canu il blocheaza excelent pe Nicolita. Va fi corner pentru Steaua.

min.58 - Schimbare la Poli Timisoara: iese Matei, intra Torje.

min.57 - Alexa incearca sa-l surprinda pe Cernea cu o bolta de la 35 de metri, insa minge trece peste poarta.

min.55 - Goian trimite pe spate o centrare, Pantilimon retine fara probleme

min.51 - Cartonas galben pentru S.Radoi.

min.46 - Nicolita suteaza din voleu, insa mingea trece pe langa poarta lui Pantilimon.

Schimbare la Steaua: a iesit Ochirosii si a intrat Cristocea.

Inceputul reprizei a II-a !!!

---------------------------------------------------------------------------------------

min.45+1 - Finalul primei reprize !!!

min.45+1 - Gol Poli Timisoara !!! Mckain inscrie !!! Karamian executa un corner, McKain trimite cu capul, Cernea respinge, insa respinge in fata si acelasi McKain e pe faza si inscrie cu un sunt in forta.

min.45 - Va fi 1 minut de prelungire.

min.41 - Radoi suteaza de la 30 de metri, insa minge se duce mult peste poarta lui Pantilimon.

min.38 - Cartonas galben pentru Plesan, dupa o interventie foarte dura la Nesu.

min.37 - Nicolita executa cornerul, Ochirosii suteaza de la marginea careului, insa Omoduemuke indeparteaza pericolul.

min.37 - Emeghara respinge in corner centrarea lui Elton.

min.36 - Karamian executa un corner, Mansour trimite cu capul, dar mingea se duce mult pe langa poarta lui Cernea.

*Ambele echipe joaca prudent, putine ocazii de gol.

min.35 - Canu indeparteaza centrarea lui Ochirosii.

min.29 - Mansour ramane singur cu Cernea, insa arbitrul fluiera un fault. Mansour l-a faultat pe Goian.

min.22 - Badea suteaza de la 22 de metri, mingea trece departe de poarta lui Pantilimon.

min.19 - Nesu intervine excelent si-l deposedeaza pe Karamian in calitate de ultim aparator.

min.18 - Emeghara respinge in corner centrarea lui Badea. Cornerul a ramas fara rezultat.

min.16 - Ochirosii il dribleaza pe S.Radoi si intra in careul timisorean, insa arbitrul opreste meciuri. Se pare ca mijlocasul stelist a comis un hent.

min.12 - Aparatorii stelisti reusesc sa respinga centrarile lui Karamian si Plesan.

min.11 - Cartonas galben pentru Alexa.

min.8 - Pantilimon prinde sutul bun al lui Badea.

min.5 - Badea suteaza imprecis din 15 metri.

Inceputul meciului !!!

Echipele:

Poli Timisoara: Pantilimon - S.Radoi, Canu, McKain, Emeghara - Matei, Plesan, Alexa, Karamian - Omoduemuke, Mansour.

Antrenori: Valentin Velcea si Adrian Stoicov

Steaua Bucuresti: Cernea - P.Marin, Goian, M.Radoi, Nesu - Nicolita, Lovin, Paraschiv, Ochirosii - Elton, Badea.

Antrenor: Cosmin Olaroiu

Arbitru: Ferenc Bede; arbitri asistenti: Zoltan Tompos, Imre Attila Nagy (toti trei din Ungaria); arbitru de rezerva: Cristian Balaj (Baia Mare).

Meciul va avea loc pe stadionul "Giulesti - Valentin Stanescu" din Bucuresti.

Steaua a ajuns in aceasta faza a competitiei dupa ce a trecut in 16-zecimi de Forex Brasov, scor 3-0; in optimi de Apulum Alba Iulia, scor 2-1, iar in sferturi a depasit Otelul Galati, scor 3-3, 8-7 dupa executarea loviturilor de departajare.

De partea celalta, Poli Timisoara a trecut mai intai de echipa sa secunda, Poli II, cu 3-1, in optimi a invins-o pe CFR Cluj, cu 2-0, iar in sferturi, banatenii au eliminat pe Poli Iasi cu scorul de 2-1.

Citeste: Avancronica partidei Poli Timisoara - Steaua Bucuresti

Preşedintele României Klaus Iohannis a făcut miercuri miercuri, 27 octombrie, o vizită de stat în Egipt, la invitaţia preşedintele Abdel Fattah El-Sisi. După întâlnirea oficială, șeful...
PNRR a primit aprobare din partea Consiliului UE. Când ar putea primi România prima tranșă de bani
Planul Național de Redresare și Reziliență al României a primit joi, 28 octombrie, aprobarea din partea Consiliului Uniunii Europene. După decizia oficialilor europeni, premierul interimar...