Dinamo s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei

Joi, 19 Noiembrie 2009, ora 22:11
1517 citiri

Dinamo Bucuresti este cea de-a patra formatie calificata in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce a invins Astra Ploiesti cu scorul de 2-1.

Partida a fost spectaculoasa inca de la inceput, "cainii" deschizand scorul in minutul 9, cand Andrei Cristea a profitat de o greseala a fundasilor ploiesteni si a trimis in poarta.

Gazdele au revenit in joc dupa doar 7 minute, Georgian Paun obtinand si transformand cu succes o lovitura de la 11 metri, dupa un fault comis de Moti.

Andrei Cristea si-a adus din nou echipa in avantaj la 10 minute de la reluare, fructificand o pasa excelenta de pe flancul drept a lui Claudiu Niculescu.

In minutul 65, formatia din Stefan cel Mare a ramas in inferioritate numerica, Moti fiind eliminat pentru un fault in calitate de ultim aparator. Oaspetii nu au putut profita de avantajul numeric, Stratila vazand si el cartonasul rosu dupa doar patru minute, pentru un cot aplicat in figura lui Molinero.

Dinamo s-a retras in defensiva in finalul partidei, preferand sa speculeze pe contraatac, iar ofensiva Astrei s-a dovedit neputincioasa in cursa pentru egalare.

Formatia din Stefan cel Mare se califica astfel in semifinalele Cupei, alaturi de FC Brasov, FC Vaslui si CFR Cluj.