Surpriza in Cupa Romaniei: Voluntari invinge Craiova si e aproape de finala

Joi, 27 Aprilie 2017, ora 22:22

FC Voluntari a facut un pas urias spre finala Cupei Romaniei dupa ce s-a impus in deplasare cu CSU Craiova in mansa tur a semifinalelor.

Ilfovenii s-au impus la limita, scor 1-0, cu un gol inscris din penalti in minutul 89.

Partida de la Severin a fost una echilibrata, fara multe ocazii la cele doua porti. Gazdele au dominat, insa au avut o posesie sterila, amenintand rareori buturile adverse.

Oaspetii au devenit mai periculosi pe final, pe fondul unei ofensive a oltenilor, si au dat lovitura in chiar ultimul minut.

Deac a patruns in careu si a fost tras grosolan de tricou de Bancu, arbitrul aratand punctul cu var. Marinescu a executat tehnic si a inscris fara emotii.

In urma acestui rezultat, ilfovenii asteapta cu incredere returul de pe teren propriu, fiind favoriti mari la calificarea in finala.

De notat este faptul ca Voluntariul nu a solicitat licenta europeana, astfel ca, daca echipa va castiga Cupa Romaniei, nu va putea evolua in Europa League in vara.

ECHIPELE DE START

Craiova: Calancea - Dimitrov, Kelici, Barthe Briceag - Gustavo, Screciu, Bancu - Jazvici, Mazarache, A. Ivan
Rezerve: Mingote, A. Dumitras, R. Birzan, R. Petre, A. Manea, A. Popescu, Fajici
Antrenor: Gheorghe Multescu

Voluntari: Balauru - Maftei, Spahija, L. Cazan, Acsinte - C. Lazar, L. Marinescu - Capatana, Cernat, Popadiuc - Ad. Balan
Rezerve: Bornescu, Filipov, Tabacariu, G. Deac, P. Ivanovici, M. Vodut
Antrenor: Claudiu Niculescu