Avram a facut praf finala Cupei Romaniei

Joi, 26 Mai 2011, ora 11:15
3719 citiri

Steaua si Dinamo au oferit o finala de Cupa a Romaniei placuta, cu multe ocazii de poarta, in special din partea "ros-albastrilor", insa prestatia arbitrului Marius Avram a fost una catastrofala.

Fiul sefului Comisiei Centrale a Arbitrilor "a reusit" sa-si bata joc de o finala frumoasa si foarte disputata de cele doua mari rivale bucurestene.

Delegat pentru a 3-a oara intr-un sezon sa arbitreze derbiul Steaua-Dinamo (!), centralul bucurestean a avut numai in prima repriza 4 greseli mari, toate impotriva "ros-albastrilor"!

Mai intai, n-a dictat un penalti clar pentru Steaua, dupa un fault in careu al lui Moti asupra lui Banel. A urmat un cartonas rosu neacordat lui Moti, care a avut o intrare de K1 la Bilasco.

Apoi, Avram a dictat o lovitura libera vazuta doar de el pentru Dinamo, iar Torje a inscris, pentru ca in ultimele minute ale primului mitan sa-l ierte din nou pe fundasul "cainilor" de un cartonas rosu bine meritat.

Steaua, furata ca-n codru in prima repriza

In repriza a doua a continuat show-ul lui Avram, insa, din fericire, nu la aceeasi intensitate ca-n prima.

Prima decizie controversata a partii secunde a fost trimiterea in tribune a lui Mihai Stoica, pentru ca s-a dus la suporterii Stelei si i-a rugat sa nu mai arunce cu torte in teren!

Se mai poate lua in discutie si acordarea unei lovituri de la 11 metri pentru Dinamo in minutele de prelungire ale partidei, la un hent in careu al lui Ifeany Emeghara.

Si totusi, chiar cu aceste mari greseli, presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, i-a dat nota 9 pentru prestatia de miercuri seara.

Mitica a vazut alt meci: Avram merita nota 9

Steaua a castigat miercuri seara Cupa Romaniei, dupa ce-a invins-o in finala, scor 2-1, pe Dinamo.

Steaua a castigat Cupa Romaniei

Este pentru a 21-a oara cand Steaua castiga Cupa Romaniei.

Dilema preotului care vrea să candideze pentru primăria Sucevei. "Va trebui să aleagă între cariera politică și preoție"
Partidul Alianța pentru Unirea Românilor Suceava a ales un preot să candideze pentru funcția de primar al municipiului Suceava. Cătălin Axinte este preot slujitor la Biserica Sf. Mina din...
Kelemen Hunor, convins că pe listele UDMR au semnat și români: ”După 9 iunie vom avea 200 de primari”
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat joi, 18 aprilie, la Cluj-Napoca, după şedinţa Consiliului Permanent al Uniunii, că este convins că listele UDMR pentru alegerile locale au fost...
#Marius Avram finala Cupa, #greseli arbitraj finala Cupa, #finala Cupa Steaua Dinamo , #stiri Cupa Romaniei