Salariu de europarlamentar - Cat si-au sporit averea Daciana Sarbu, Monica Macovei sau Adina Valean

Sambata, 18 Ianuarie 2014, ora 17:49
16884 citiri
Salariu de europarlamentar - Cat si-au sporit averea Daciana Sarbu, Monica Macovei sau Adina Valean
Foto: Facebook/Daciana Sarbu

Functia de europarlamentar - pentru care alegerile se vor desfasura in luna mai - aduce aproape 100.000 de euro pe an, suma la care se adauga multe alte beneficii.

Astfel, conform Digi24, la aceasta suma se adauga 300 de euro pe zi pentru prezenta la reuniunile oficiale ale Parlamentului european si 4.000 de euro pe luna pentru cheltuielile cabinetului de europarlamentar. Exista insa si diurna pentru cazare, transport si masa.

Pe vremea cand era europarlamentar, George Becali declara insa: "Mie-mi place luxul. Acolo, scaune de plastic de 10 euro, mese de plastic de 3 euro. Nu-mi place!".

In 2009, cand a intrat in Parlamentul European, Daciana Sarbu avea o datorie la banca de 220.000 de euro si economii de 80.000 de euro. Cinci ani mai tarziu creditul fusese achitat, familia avea o casa de vacanta abia construita si un autoturism cumparat in leasing, in valoare de 34.500 de euro. In plus, Daciana Sarbu avea in banca peste 100.000 de euro.

In ceea ce o priveste pe Monica Macovei, aceasta a reusit sa economiseasca in timpul mandatului 75.000 de euro.

Social-democratul Catalin Ivan nu avea, la inceput de mandat, bunuri sau conturi bancare. Acum, insa, detine un apartament si trei masini, chiar daca si un credit bancar de 75.000 de euro.

Cat despre Alina Vadean, aceasta a reusit sa-si cumpere, impreuna cu sotul ei, Crin Antonescu, un apartament in Capitala, dar si bijuterii si un autoturism de lux.

Perspectiva unui director Romsilva despre cum trebuie reorganizată administrația pădurilor
Perspectiva unui director Romsilva despre cum trebuie reorganizată administrația pădurilor
Șeful unei direcții silvice județene a transmis o scrisoare deschisă ministrei Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu, marți, 19 august. El își exprimă îngrijorarea cu privire la...
Cine a împușcat democrația din România în 6 decembrie 2024?
Cine a împușcat democrația din România în 6 decembrie 2024?
În „Raportul anual privind drepturile omului pentru anul 2024”, publicat de Departamentul de Stat american în martie 2025, autoritățile SUA au criticat explicit anularea alegerilor...
#salariu europarlamentar, #averi europarlamentari Romania, #beneficii europarlamentar, #castiguri parlament european, #Monica Macovei avere, #Dacian Sarbu avere , #stiri Daciana Sarbu
  1. Analiză: Zona gri, România și trilaterala SUA-Ucraina-Rusia
  2. Accident oribil, în plină zi, pe Autostrada A1: Doi pietoni au fost loviți de mașini. Traficul a fost blocat
  3. Patru concluzii-cheie după summitul de la Casa Albă pe tema Ucrainei
  4. Cum se poate implica România în încheierea războiului și menținerea păcii în Ucraina. Specialiștii cred că trimiterea de trupe nu ar trebui să fie luată în considerare
  5. Procurorii din România se revoltă împotriva Guvernului. Atac la adresa premierului Bolojan: Afectează „capacitatea sistemului de a răspunde prompt și profesionist”
  6. Emil Gânj, fugarul acuzat că și-ar fi ucis iubita, ar fi fost văzut de un tânăr căutând mâncare. Zona a fost împânzită de polițiști și jandarmi
  7. Premierul Bolojan, acuzat de fake news: „Intenția sa a fost să justifice, în mod fals, aceste măsuri de austeritate luate fără nicio consultare și fără studii de impact”
  8. Emilia Șercan publică noi dovezi ale plagiatului lui Cătălin Țone: ”Un spoiler drăguț - a tratat în mod repetat termenul 'Apud' ca și cum ar fi un nume propriu”
  9. Președintele Serbiei, la fel ca Ceaușescu. Acuză intervenția forțelor străine care urmăresc să-l răstoarne de la putere. Protestele iau amploare
  10. Grecii se revoltă din cauza românilor și bulgarilor care cumpără case de vacanță în zonele turistice. Motivul pentru care solicită intervenția guvernului