CFR Cluj, victorie cu Sepsi OSK. Dan Petrescu e pe picior de plecare

Sambata, 20 Mai 2023, ora 22:39
3906 citiri
Dan Petrescu

Echipa CFR Cluj a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1, într-un meci din etapa a 9-a a play-off-ului Superligii.

Clujenii au deschis scorul la Sf. Gheorghe, prin Petrila - şut de la marginea careului în minutul 33. Gazdele au egalat în minutul 43, după o pătrundere a lui Tudorie, care a întors apărarea adversă şi a înscris la colţul lung. La reluare, Boateng a înscris pentru CFR, la un şut al lui Cristian Manea, dar, după arbitrajul video, golul a fost anulat pentru ofsaid. Oaspeţii au marcat totuşi golul victoriei în minutul 82, prin Janga, la un şut al lui Petrila, respins de portarul Began.

CFR Cluj are 42 de puncte şi ocupă locul al treilea în campionat, iar Sepsi este ultima în play-off, cu 26 de puncte.

CFR Cluj mai are de jcuat acasă cu Farul, ceea ce ar putea fi ultimul meci pentru Dan Petrescu în Gruia.

Conform gsp.ro, surse din anturajul lui Dan Petrescu au dezvăluit că acesta îşi negociază deja plecarea din Superligă. De altfel, antrenorul are oferte concrete de la echipe din Arabia Saudită şi din Qatar.

"Eu ştiu că mai am un an de contract. Nu mi s-a spus ce se va întâmpla la vară.

Dacă aş pleca de la CFR, aş pleca numai în străinătate, în niciun caz în România. Cred că la finalul sezonului mă voi întâlni cu patronul", a declarat Dan Petrescu înaintea meciului cu Sepsi.

SEPSI: Began - M. Bălaşa (R. Dimitrov 63), Ninaj, M. Tamas, A. Dumitrescu - I. Gheorghe (Rondon 80), N. Păun, J. Rodriguez (Francisco Junior 80), R. Varga (C. Matei 67) - Tudorie, Safranko (Aganovic 67). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

CFR CLUJ: Scuffet – C. Manea, Yuri (B. Ţîru 46), A. Burcă, Camora (Peteleu 32) - Boateng, Cvek - Fică, Bîrligea (Maglica 80), Petrila (Muhar 90) – Janga (Hoban 90). ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Yuri 18, Cvek 45+1, C. Manea 82

Arbitri: Sorin Costreie - Valentin Avram, Adrian Vornicu - Iulian Călin

Arbitri VAR: Iulian Dima - Vlad Bârleanu

Observator: Marcel Savaniu

Dan Petrescu face curățenie la CFR Cluj. Vedetele echipei vor fi date afară!
Dan Petrescu va reveni în Gruia, unde vrea să facă curățenie la nivelul lotului. Petrescu își face deja lotul, pentru că Ioan Varga i-a fixat obiectivele printre care și titlul în...
Cum s-a terminat disputa pentru medaliile de bronz în campionatul național de baschet feminin
ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a cucerit medaliile de bronz în Liga Naţională de baschet feminin, după ce a învins formaţia CS Municipal Târgovişte cu scorul de 87-69 (23-21, 18-14, 27-16,...