Emoții mari pentru Dan Petrescu în Liga Campionilor. Situație complicată în clasament

Miercuri, 29 Noiembrie 2023, ora 18:19
1366 citiri
Dan Petrescu

Formaţia sud-coreeană Jeonbuk, antrenată de Dan Petrescu, a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Kitchee, din Hong Kong, într-un meci din grupele Ligii Campionilor Asiei.

Învingătorii au marcat prin Moon ‘2 şi Song ’38, iar în minutul 45 a rămas în inferioritate numerică, fiind eliminat Jeong.

Pentru gazde a înscris Jantscher, în minutul 69.

În clasament, Jeonbuk este pe locul doi, cu 9 puncte, iar Kitchee este pe 4, cu doar un punct.

În ultima etapă a grupelor, Jeonbuk va întâlni acasă echipa Bangkok United, aflată în prezent pe primul loc, cu 13 puncte.

Primele două clasate la finalul fazei grupelor se califică în faza următoare, iar echipa lui Petrescu e sigură de faptul că va termina pe locul doi, care nu asigură însă calificarea în optimi.

Astfel, din cele 5 echipe de pe locurile secunde în Regiunea Est a Ligii Campionilor, doar 3 vor merge mai departe, în funcție de punctaj. Jeonbuk e deocamdată pe 3 în acest clasament, dar totul se va decide în ultima etapă.

Ce înseamnă pentru CSM București ratarea calificării directe în sferturile Ligii Campionilor. Misiune infernală spre Final Four-ul de la Budapesta
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia Odense, scor 29-25 (16-11), în ultima etapă din grupa A a Ligii Campionilor. CSM încheie pe locul 4, ratează...
Liga Campionilor, optimi: ce-a făcut echipa lui Horațiu Moldovan pe terenul lui Inter Milano
Formaţia Internazionale Milano a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Atletico Madrid, în prima manşă a optimilor Ligii Campionilor, într-un meci arbitrat de Istvan...