Victorie de infarct pentru Dan Petrescu in derbiul cu Lokomotiv

Sambata, 25 August 2012, ora 14:25
6393 citiri

Dan Petrescu a debutat cu o victorie in campionatul Rusiei, la Dinamo Moscova. Echipa lui Petrescu a castigat derbiul din deplasare cu Lokomotiv cu scorul de 3-2 dupa un meci de infarct.

Fara victorie in primele cinci runde, Dan Petrescu a hotarat sa ia taurul de coarne si l-a lasat pe banca de rezerve pe bosniacul Misimovici, pe care l-a acuzat de indolenta la meciul cu Stuttgart.

Dinamo Moscova a fost astfel mult mai dispusa la efort si a facut un pressing sufocant, dominand meciul in totalitate.

Kokorin a deschis scorul in minutul 12 cu un sut plasat, insa problemele din defensiva lui Dinamo au iesit din nou la iveala, Maicon egaland peste doar sase minute dupa o gafa uriasa a portarului.

Echipa lui Petrescu a continuat sa preseze, iar golul lui Dzudzak din minutul 59 a venit firesc. Si de aceasta data insa o gafa in defensiva l-a scos din sarite pe Petrescu. Dame N'Doye, fratele jucatorului de la Vaslui, a fost lasat nemarcat in careu si a punctat cu capul in minutul 65.

Spiritul de lupta impus de Dan Petrescu s-a facut simtit in continuare, iar Dinamo Moscova a mai preluat inca o data conducerea in minutul 68, datorita unei lovituri de cap plasata excelent de Noboa.

Golul ecuadorianului s-a dovedit a fi decisiv intrucat Dinamo Moscova a obtinut prima victorie din acest sezon.

Finalul nu a fost insa lipsit de emotii, deoarece Lokomotiv a ratat doua sanse mari in ultimul minut de joc.

LOKOMOTIV - DINAMO 2-3

Minutul 12 - Kokorin deschide scorul pe contraatac cu un sut plasat.

Minutul 18 - Maicon egaleaza pentru Lokomotiv cu o lovitura de cap dupa o mare greseala a portarului lui Dinamo. "Nu se poate asa ceva!", repeta Petrescu nervos din loja in care se afla!

Minutul 59 - Dzsudzsak inscrie pentru Dinamo Moscova cu un sut din unghi!

Minutul 65 - Dame N'Doye inscrie din fata portii dupa o gafa in apararea lui Dinamo.

Minutul 68 - Dinamo Moscova preia din nou conducerea dupa un gol reusit cu capul de Noboa.

Info: Meciul a inceput la ora 12:30

Inaintea acestui meci, Lokomotiv ocupa locul trei in Rusia, in timp ce Dinamo Moscova este pe locul 16, fara niciun punct in cinci etape.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...