Victorie dramatica pentru Dan Petrescu in Rusia

Sambata, 09 Noiembrie 2013, ora 16:04
3790 citiri

Dinamo Moscova, echipa antrenata de romanul Dan Petrescu, a obtinut o victorie dramatica in prima liga rusa, impunandu-se pe terenul celor de la Krylia Sovetov Samara cu scorul de 2-1.

Dupa ce gazdele au deschis scorul in prima repriza, trupa tehnicianului roman a avut forta de a reveni si de a intoarce rezultatul. Golul victoriei a fost marcat pe final de meci, in minutul 75.

Intalnirea de la Samara, din etapa a 16-a a campionatului rus, a fost pentru Petrescu una de totul sau nimic, o infrangere fiind practic sinonima cu demiterea. Sefii lui Dinamo sunt tot mai nemultumiti si nu mai accepta pasi gresiti cu echipele mici, dorindu-si ca "alb-albastrii" sa se lupte pentru podium in acest sezon.

Meciul a inceput destul de bine pentru Dinamo, care putea deschide scorul inca din minutul 20, atunci cand Noboa a luat la tinta una din barele portii adverse.

Doar trei minute mai tarziu, jucatorul pe care Petrescu l-a dat afara de la Dinamo, Igor Semshov, deschidea scorul pentru gazde cu un sut pe coltul lung.

Avantajul gazdelor nu a tinut prea mult, capitanul nationalei Rusiei, Igor Denisov, egaland cu un sut frumos, de la marginea careului mare.

Dinamo a alergat apoi dupa victorie, Petrescu agitandu-se, ca de obicei, extrem de mult pe marginea terenului.

Kokorin i-a scos si el peri albi tehnicianului roman in finalul primei reprize, atunci cand balonul sutat de el a lovit bara portii celor de la Krylya.

Moscovitii si-au continuat asaltul si in partea secunda si cum insistenta este rasplatita, Noboa a izbutit golul victoriei in minutul 75.

Cu 29 de puncte in 16 etape, Dinamo Moscova a urcat provizoriu pe locul 4 in Rusia, la numai un punct in spatele lui Spartak, formatia aflata pe ultima treapta a podiumului.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Dan Petrescu rezultate Dinamo Moscova, #Dan Petrescu rezultate Rusia, #Krylya Dinamo rezultat Rusia , #Dinamo Moscova