Dan Petrescu, de neoprit in Rusia! Dinamo are 5 victorii consecutive

Duminica, 09 Decembrie 2012, ora 13:25
9502 citiri

Dinamo Moscova, formatia pregatita de Dan Petrescu, s-a impus in meciul disputat, duminica, in deplasare, cu Terek Groznii, scor 2-1.

Gruparea din capitala Rusiei a continuat seria de meciuri bune si in etapa a 19-a, obtinand o victorie vitala in cursa pentru revenirea in top in primul rand datorita neamtului Kevin Kuranyi.

Terek, care la randul ei face un sezon extraordinar, a avut o bara in minutul 7, insa moscovitii au fost cei care au deschis scorul cand, in minutul 12, fostul international german a marcat cu un sut din trei metri dupa o lovitura de colt.

Gazdele au restabilit egalitatea la 20 de minute de la reluare, prin Almeida, insa echipa "Bursucului" a revenit la conducere la faza imediat urmatoare, marcand prin acelasi Kuranyi, care a trimis in plasa cu capul, tot la capatul unui corner.

Dinamo putea inscrie si cel de-al treilea gol cu sapte minute inainte de final, insa Kokorin a finalizat un contraatac fulger cu un sut in bara.

Romanul Adrian Ropotan a inceput meciul disputat in Cecenia pe banca de rezerve, dar a intrat pe teren incepand cu minutul 68, cand i-a luat locul lui Jantscher.

In urma acestui rezultat, Dinamo Moscova a urcat pe locul opt in clasamentul primei ligi din Rusia si se afla la doar doua puncte de locurile care duc in Europa League.

Partida Terek Groznii - Dinamo Moscova, contand pentru etapa cu numarul 19 din campionatul Rusiei, a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com.

Terek - Dinamo 1-2

13:27 S-a incheiat partida! Dan Petrescu obtine a cincea victorie consecutiva!

Min.83 Dinamo scapa pe contraatac si sutul lui Kokorin loveste bara!

Min.68 Ropotan intra la Dinamo.

Min.66 GOOOOL DINAMO! Echipa lui Dan Petrescu revine in avantaj prin Kuranyi, care puncteaza cu capul!

Min.64 GOL TEREK! Almeida trimite in poarta cu o lovitura de cap din sase metri si restabileste egalitatea!

12:30 Incepe repriza secunda.

12:15 - Se incheie prima repriza.

Min.12 GOL DINAMO! Kuranyi a deschis scorul cu un sut din trei metri dupa o lovitura de colt!

Min.7 Bara Terek! Portarul Berezovski respinge in extremis si balonul loveste transversala.

INFO - Romanul Adrian Ropotan este rezerva.

10:30 - A inceput partida.

INFO - Echipa lui Dan Petrescu are patru victorii consecutive in clasament.

INFO - Dinamo Moscova ocupa locul 10 in clasament, cu 27 de puncte.

INFO - Terek se afla pe pozitia a cincea, cu 32 de puncte.

Terek Groznii: Godzyur - Yatchenko, Kudryashov, Jiranek, Komorowski, Ivanov, Adilson, Georgiev, Rybus, Lebedenko, Almeida;

Dinamo Moscova: Berezovski - Fernandez, Garat, Lomic, Chicherin, Noboa, Jantscher, Yusupov, Solovyev, Kuranyi, Kokorin.

Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
#Dan Petrescu Dinamo Moscova, #Dan Petrescu meciuri Rusia, #Dan Petrescu victorie Rusia, #Petrescu Dinamo victorie Terek , #Dinamo Moscova