Dan Petrescu, victorie importanta in Rusia

Sambata, 03 August 2013, ora 19:25

Echipa pregatita de Dan Petrescu, Dinamo Moscova, a obtinut o victorie importanta in prima liga rusa, "alb-albastrii" trecand la limita, scor 1-0, de Terek Grozny.

Dupa infrangerea umilitoare suferita in etapa a treia a sezonului, scor 1-4 cu rivala Spartak Moscova, "Bursucul" era practic obligat sa castige, orice alt rezultat putand duce la demiterea romanului.

Jucatorii lui Dinamo au parut foarte afectati de rezultatul cu Spartak, ei oferind o evolutie palida in prima repriza a intalnirii de la Moscova.

Tehnicianul roman a reusit insa sa ii mobilizeze excelent la cabine, in partea secunda intrand in teren o echipa mult mai motivata.

Dominandu-si autoritar adversarul, mai ales la capitolul fizic, Dinamo a reusit unicul gol in minutul 70. A fost o centrare plouata pentru Voronin, acesta a preluat excelent in careul advers si a pasat in gura portii, de unde Noboa a indeplinit o simpla formalitate, punand latul pentru 1-0.

Singurul roman din lotul lui Petrescu, George Florescu, a fost introdus pe final, insa nu a impresionat cu nimic.

In urma acestui rezultat Dinamo Moscova acumuleaza 7 puncte din 4 meciuri si urca in prima jumatate a clasamentului.

Echipa folosita de Dan Petrescu: Berezovski - Chicherin, Leandro Fernandez, Granat, Lomich - Dzsudzsak, Yusupov, Christian Noboa, Kasaev - Voronin, Dyadyun