Dan Petrescu, victorie de senzatie in Rusia

de Ionut Gaman
Sambata, 06 August 2011, ora 21:50

Echipa antrenata de Dan Petrescu, Kuban Krasnodar, a castigat, scor 3-1, intalnirea jucata sambata seara cu Dinamo Moscova, in etapa a 19-a a primei ligi ruse de fotbal.

Kuban a inregistrat sambata unul dintre cele mai importante rezultate din istorie ei, dupa ce-a invins-o pe Dinamo Moscova, una dintre cele mai bogate cluburi din Rusia.

Trupa "Bursucului" a stopat astfel seria de 6 victorii consecutive a celor de la Dinamo.

Golurile intalnirii au fost marcate de Davydov (minutele 45 si 64) si Komkov (minutul 72) pentru Kuban, respectiv Kuranyi (minutul 59) pentru oaspeti.

La gazde, Gigel Bucur a fost integralist, in timp ce Traore a fost rezerva, ca si Ropotan la Dinamo Moscova.

In urma acestui succes, Kuban a urcat pe locul 7 in clasamentul primei ligi de fotbal din Rusia, cu 28 de puncte.

Etapa urmatoare, Dan Petrescu si jucatorii sai se vor deplasa la Rostov.

Ati putut urmari, in format LIVE score, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre echipa pregatita de Dan Petrescu, Kuban Krasnodar, si Dinamo Moscova.

Desfasurarea partidei:

FINAL: Kuban Krasnodar - Dinamo Moscova 3-1 (Davydov '45 si '64, Komkov '72 / Kuranyi '59)

INFO: Partida conteaza pentru etapa a 19-a a campionatului rus de fotbal.

In tur, la Moscova, Kuban a pierdut cu 1-0.