Dan Petrescu, victorie de rasunet in Rusia (Video)

Duminica, 26 Iunie 2011, ora 19:56
7024 citiri

Echipa pregatita de Dan Petrescu, Kuban Krasnodar, a obtinut o victorie de senzatie pe terenul gruparii Rubin Kazan, scor 2-0, in etapa a 16-a a campionatului Rusiei.

Cu trei infrangeri consecutive la activ, elevii lui Dan Petrescu porneau cu sansa a doua in meciul de la Kazan, in fata unei formatii ce are ca obiectiv castigarea unui nou titlu de campioana.

Oaspetii au ratat doua ocazii importante in prima repriza, la doua faze create de cei trei jucatori adusi de "Bursuc" din Liga 1, Dacian Varga, Gigel Bucur si Lacina Traore.

Kuban a dominat in repriza secunda si a deschis scorul la opt minute de la reluare, cand Zelao a punctat la o lovitura de colt executata de Varga. Fostul jucator al Sportului putea marca pentru 2-0 in minutul 62, dar lobul sau nu a reusit sa-l pacaleasca pe goalkeeperul advers.

Gigel Bucur a dus scorul la 2-0 in minutul 71 cu o executie de toata frumusetea. Fostul golgheter al Romaniei a trecut spectaculos de trei adversari si a finalizat cu un sut puternic sub transversala.

In urma acestui rezultat, Kuban Krasnodar a urcat pe locul sase in clasamentul primei ligi din Rusia, cu 24 de puncte acumulate in 16 partide.

In actualul sezon, echipa lui Dan Petrescu a obtinut sapte victorii, trei remize si sase infrangeri.

Partida Rubin Kazan - Kuban Krasnodar a fost transmisa in format LIVEScore pe site-ul Ziare.com.

Urmariti mai jos golul inscris de Gigel Bucur:

Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
#dan petrescu, #Kuban Krasnodar, #LIVE Petrescu Kuban, #LIVE Rubin Kuban , #Kuban Krasnodar