Dan Petrescu, victorie mare in China in fata unei candidate la titlu

de Dan Alexandru
Sambata, 18 August 2018, ora 17:19

Trupa condusa de Dan Petrescu in China, Guizhou Zhiceng, a obtinut doar a doua victorie de cand romanul a ajuns pe banca tehnica din Asia, in fata unei grupari care lupta la titlu in acest sezon.

3-1 a fost scorul pentru Guizhou Zhiceng, care a invins pe Shandong Luneng, echipa aflata pe locul 3, cu sanse reale in lupta la titlu.

Cu 2-0 la pauza au condus elevii lui Super Dan, dupa golurile lui Zheng Kaimu si Han Penfgei. In minutul 49, imediat dupa pauza, s-a facut 3-0, dupa reusita lui Steve, iar italianul Graziano Pelle a marcat golul de onoare in minutul 81.

In apararea lui Dan Petrescu, fostul campion cu CFR Cluj Kevin Boli a fost titular si integralist.

Mai sunt 11 etape de disputat inainte de finalul campionatului, iar Guizhou este inca pe ultimul loc, cu doar 11 puncte la activ, la 7 lungimi de salvare.