Fostul primar al Sectorului 1, Daniel Tudorache, și-a încercat norocul pentru a treia oară la Înalta Curte, alături de fosta lui soție, Adina Constanța Tudorache, pentru a scăpa de măsurile preventive dispuse în dosarul în care cei doi au fost trimiși în judecată de procurorii DNA pentru complicitate la trafic de influență și spălare de bani. Printre bunurile puse sub sechestru se află și diamante în valoare de 2 milioane de euro.
Înalta Curte de Casație și Justiție a rămas în pronunțare, vineri, 4 martie, cu privire la verificarea măsurilor preventive în dosarul de corupție în care este vizat fostul primar și Adina Constanța Tudorache. Este pentru a treia oară când Daniel Tudorache și fosta lui soție încearcă să obțină ridicarea sechestrului de pe bijuteriile și pietrele prețioase.
Iată cum au fost soluționate primele două cereri:
8 februrie 2022: Respinge, ca nefondate, plângerile formulate de inculpaţii Tudorache Daniel şi Tudorache Constanţa Adina, împotriva ordonanţelor privind prelungirea măsurii controlului judiciar pe cauţiune din data de 26.01.2022, date în dosarul nr. 705/P/2016 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie. Obligă inculpaţii la plata sumei de câte 300 de lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat (…) Definitivă. Pronunțată în cameră de consiliu, astăzi, 08 februarie 2022.
14 decembrie 2021: Respinge, ca nefondate, plângerile formulate de inculpaţii Tudorache Daniel şi Tudorache Constanţa-Adina împotriva ordonanţelor procurorului de prelungire a controlului judiciar pe cauţiune din data de 25 noiembrie 2021, emise de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casa?ie şi Justi?ie – Direcţia Naţională Anticorupţie, Secţia de Combatere a Infracţiunilor Asimilate Infracţiunilor de Corupţie în dosarul nr.705/P/2016. (…) Definitivă. Pronunțată în cameră de consiliu, astăzi, 14 decembrie 2021.
De asemenea, este pentru prima dată când Daniel Tudorache a fost strigat la Înalta Curte în noua lui calitate oficială, cea de inculpat. El și fosta lui soție vor fi judecați în procedura de cameră preliminară, în care un judecător va pune în discuție legalitatea întocmirii rechizitoriului. Procedura se va desfășura în cameră de consiliu. După această etapă va începe judecata pe fond.
Daniel Tudorache, fostul primar la Sectorului 1 din Capitală, a fost trimis în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie, pe data de 2 martie 2022, într-un dosar în care este acuzat de complicitate la trafic de influenţă şi spălarea banilor.
Potrivit unui comunicat al DNA, procurorii din cadrul Secţiei de combatere a infracţiunilor asimilate corupţiei au dispus trimiterea în judecată a lui Daniel Tudorache, la data faptelor primar, anterior deputat, viceprimar al Primăriei Sectorului 1 Bucureşti, aflat sub control judiciar pe cauţiune cu o valoare de 1.000.000 euro, pentru săvârşirea infracţiunilor de complicitate la trafic de influenţă şi spălarea banilor.
În acelaşi dosar, în faţa judecătorilor va ajunge şi fosta soţie a edilului, sub control judiciar pe cauţiune cu o valoare de 200.000 euro, pentru complicitate la spălarea banilor, dar şi o altă persoană din anturajul primarului, sub control judiciar pe cauţiune cu o valoare de 75.000 euro, pentru două infracţiuni de trafic de influenţă.
Procurorii anticorupţie notează în rechizitoriu că, în perioada septembrie 2016 - mai 2017, persoana aflată în anturajul lui Daniel Tudorache, la acel moment primarul Sectorului 1, ar fi pretins de la un om de afaceri un comision de 10% din valoarea contractului de servicii pe care societatea acestuia îl avea cu o instituţie aflată în subordinea Primăriei Sectorului 1, iar, în schimbul banilor, persoana respectivă se angaja să intervină, atât în mod direct, cât şi prin intermediul lui Tudorache, la funcţionarii responsabili, astfel încât contractul să se desfăşoare în bune condiţii (plata la timp a facturilor şi actualizarea tarifelor).
„În schimbul traficării influenţei, persoana aflată în anturajul primarului ar fi primit suma totală de 105.000 lei în numerar, precum şi suma de 8.640 lei disimulată ca plată a unor facturi fiscale fictive emise de o firmă aparţinând traficantului de influenţă”, menţionează anchetatorii.
În activităţile descrise, spune DNA, persoana care şi-a traficat influenţa ar fi fost sprijinită de Daniel Tudorache. Cu prilejul a două întâlniri din zilele de 19 septembrie 2016 şi 7 februarie 2017 desfăşurate în biroul din cadrul Primăriei Sectorului 1, acesta i-ar fi întărit omului de afaceri convingerea că solicitantul comisionului ar fi trimisul său şi că trebuie să ţină legătura cu acesta pentru buna desfăşurare a contractului. În acest mod, Daniel Tudorache ar fi confirmat caracterul real al influenţei.
De altfel, arată procurorii, din datele cauzei ar reieşi că primarul de la acea vreme Daniel Tudorache ar fi fost principalul beneficiar al sumelor primite de persoana din anturajul său.
În perioada în care a ocupat funcţii publice (ianuarie 2008 - martie 2019), Daniel Tudorache ar fi beneficiat de sume de bani disproporţionat de mari comparativ cu veniturile sale licite care reprezentau o medie de aproximativ o mie de euro pe lună, menţionează DNA.
Pentru a ascunde originea sumelor de bani presupus obţinute în mod nelegal, DNA arată că acesta ar fi procedat la:
Într-un context separat, afirmă procurorii, în perioada aprilie - iunie 2018, persoana din anturajul primarului Tudorache ar fi pretins de la acelaşi om de afaceri un comision de 10% din valoarea unui contract de servicii încheiat la data de 27 aprilie 2018 cu o instituţie aflată în subordinea Primăriei Sectorului 1.
„În schimb, persoana se angaja să-şi exercite influenţa asupra funcţionarilor responsabili, atât direct, cât şi prin intermediul primarului, pentru a asigura câştigarea şi buna desfăşurare a contractului. La data de 12 iunie 2018, în baza solicitării, persoana din anturajul primarului ar fi primit în numerar suma totală de 5.000 lei, disimulată ca plată a unor facturi fiscale fictive emise de o firmă aparţinând traficantului de influenţă”, se precizează în comunicat.
În cauză au fost dispuse măsuri asigurătorii asupra unor bunuri aparţinând lui Daniel Tudorache şi soţiei acestuia, identificate la percheziţia domiciliară, respectiv 258 de obiecte (bijuterii şi pietre) cu o valoare totală de 9.784.295 lei şi sumele de 11.210 euro şi 4.235 dolari, precum şi asupra mai multor bunuri imobile aparţinând soţiei acestuia.
De asemenea, s-au dispus măsuri asigurătorii şi asupra sumei de 150.000 lei aparţinând celui de-al treilea inculpat.
Dosarul a fost trimis spre judecare la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, având în vedere calitatea de deputat a inculpatului Tudorache Daniel, cu propunere de a se menţine măsurile preventive şi asigurătorii dispuse în cauză.