Obiceiul uluitor cu care Danielle Collins a ajuns în finală la Australian Open: ”N-am mai văzut așa ceva!”

Joi, 27 Ianuarie 2022, ora 14:50
8221 citiri

Jucătoarea americană Danielle Collins, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 27, s-a calificat pentru prima dată în carieră în finala unui grand slam, la vârsta de 28 de ani.

Ea a învins-o, joi, în semifinalele Australian Open, cu scorul de 6-4, 6-1, pe poloneza Iga Swiatek, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 7, după o oră şi 18 minute de joc.

Collins va da piept, sâmbătă, în ultimul act, cu australianca Ashleigh Barty, locul I WTA. Barty, 25 de ani, a întrecut-o, tot joi, cu scorul de 6-1, 6-3, pe americanca Madison Keys, locul 51 WTA, după un joc de 62 de minute.

Danielle Collins i-a impresionat pe specialiști și cu obiceiul nemaiîntâlnit de a nu se așeza pe scaun în pauzele dintre ghemuri, americanca preferând să se odihnească în picioare.

„N-am mai văzut niciodată așa ceva de când mă uit la tenis!”, a subliniat la Eurosport fosta jucătoare Barbara Schett, în prezent comentatoare.

Formaţia Glasgow Rangers, la care este legitimat Ianis Hagi, a câştigat, sâmbătă, pentru a 34-a oară Cupa Scoţiei, învingând în finală, cu scorul de 2-0 după prelungiri, echipa Heart...
Ce-a făcut Minaur Baia Mare în primul meci din finala European Cup. Returul va fi incendiar
Echipa de handbal masculin Minaur Baia Mare a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de formaţia norvegiană Naerbo IL, scor 29-25 (15-12), în manşa tur din finala European Cup....