Principalul favorit la Australian Open, pus la grea încercare în optimi. Cum s-a descurcat rusul Medvedev

Luni, 24 Ianuarie 2022, ora 10:58
2453 citiri
Daniil Medvedev

Jucătorul rus Daniil Medvedev, locul 2 ATP și principalul favorit după expulzarea lui Novak Djokovic, s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open, după ce l-a învins, luni, cu scorul de 6-2, 7-6 (4) 6-7 (4), 7-5, pe americanul Maxime Cressy, locul 70 ATP.

Medvedev, 24 de ani, s-a impus după un meci care a durat trei ore şi 30 de minute şi este a doua oară în sferturi la Melbourne Park, după ce anul trecut a jucat finala.

În faza următoare, rusul va evolua cu canadianul Felix Auger-Aliassime, locul 9 ATP şi cap de serie numărul 9, care l-a învins, tot luni, cu scorul de 2-6, 7-6 (7), 6-2, 7-6 (4), pe croatul Marin Cilic, locul 27 ATP şi cap de serie numărul 27, după o partidă de trei ore şi 35 de minute.

Canadianul de 21 de ani este în premieră în sferturi la Australian Open.

Ultimul sfert de finală se va stabili după meciurile Stefanos Tsitsipas (Grecia), locul 4 ATP şi cap de serie numărul 4 - Taylor Fritz (SUA), locul 22 ATP şi cap de serie numărul 20 şi Alex De Minaur (Australia), locul 42 ATP şi cap de serie numărul 32 - Jannick Sinner, locul 10 ATP şi cap de serie numărul 11.

Semifinală de vis la ATP Miami, între finaliștii de la Australian Open
Italianul Jannik Sinner şi rusul Daniil Medvedev vor fi adversari în semifinalele turneului de tenis ATP Masters 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 8.995.555 de dolari, la...
Meci mare făcut de campioana Dinamo în European League, dar calificarea e încă departe
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, formaţia Bjerringbro-Silkeborg, scor 37-34 (18-16), în manşa tur din optimile European League. Returul se va disputa în 2...