David Popovici e dublu campion european. Românul a făcut o nouă cursă superbă, cu un timp excepțional

Vineri, 21 Iunie 2024, ora 19:43
3769 citiri
David Popovici FOTO Facebook

David Popovici a concurat vineri seară în finala probei de 200 de metri liber, la Campionatul European de nataţie de la Belgrad.

Joi, sportivul dinamovist antrenat de Adrian Rădulescu a încheiat semifinalele cu cel mai bun timp, 1:46.15, în a doua semifinală, pe culoarul 4.

În finala de vineri, David Popovici și-a confirmat statutul de mare favorit, impunându-se cu 1:43.13, la peste două secunde distanță de următorul clasat. Recordul mondial în aceată probă e 1:42.00.

David Popovici a câștigat miercuri medalia de aur și la 100 de metri liber, cu un timp fantastic, 46.88, al treilea din istoria probei.

România a terminat pe locul 16 la Campionatul European de tineret de handbal
Naţionala de handbal masculin tineret a României a fost învinsă sâmbătă, la Celje, scor 31-30 (17-13), de reprezentativa Sloveniei, în ultimul meci de la Campionatul European, pentru...
George Simion aduce acuzații de ”poliție politică”. Sute de membri AUR ar fi fost citaţi la Parchet VIDEO
Președintele AUR, George Simion, acuză statul de poliție politică, susținând că sute de membri și simpatizanți ai partidului au fost citați la Poliție și la Parchet. Simion este de...
#David Popovici, #inot, #Campionatul European, #medalie, #aur , #stiri din sport
  1. Cristi Chivu, oaspete de lux la Rapid - CFR. A răspuns la o singură întrebare, apoi s-a enervat și a plecat
  2. Medalie de argint pentru românul Popovici
  3. Irina Begu, meci de foc în semifinale contra favoritei numărul doi a turneului. Cum s-a terminat disputa
  4. Reacția lui Dan Petrescu după ce a fost egalat de Rapid la ultima fază
  5. Ce l-a supărat pe Neil Lennon după primul meci in Giulești
  6. Rapid - CFR Cluj, derby încins în Giulești! Un gol marcat la ultima fază "a aruncat tribunele în aer"
  7. Universitatea Craiova - UTA, partidă cu șase goluri în Bănie! Cum s-a terminat disputa dintre Constantin Gâlcă și Mircea Rednic
  8. Turul Franței e decis: cine e ciclistul care va câștiga pentru a treia oară Marea Buclă
  9. S-a decis finala turneului de la Hamburg: pe cine va înfrunta germanul Alexander Zverev în ultimul act
  10. Surpriză mare! Pe cine a contactat Răzvan Burleanu pentru a prelua echipa națională