Cursa de poveste cu care David Popovici s-a apropiat amenințător de recordul mondial. E al treilea timp din istorie VIDEO

Luni, 15 August 2022, ora 19:37
11331 citiri
David Popovici

Sportivul David Popovici a reuşit încă un rezultat excepţional, după ce a câştigat, luni, medalia de aur în proba de 200 metri liber, la Campionatele Europene de Nataţie de la Roma.

După aurul şi recordul mondial de sâmbătă la 100 metri liber, Popovici s-a impus luni şi la 200 metri liber, cu timpul de 1:42.97, nou record mondial de juniori.

Românul de 17 ani a condus cursa de la un capăt la altul şi a fost urmat de elveţianul Antonio Djakovics (1.45.60) şi austriacul Felix Auboeck (1:45.89)

Popovici a obţinut al treilea cel mai bun timp al probei din istorie, recordul mondial de seniori aparținându-i lui Paul Biedermann din Germania, 1:42.00, din 2009.

Popovici mai are în palmares nouă medalii obţinute la CE de juniori în 2021 şi 2022 (şapte de aur), un aur continental obţinut în 2021 în bazin scurt şi două titluri mondiale obţinute în acest an la Budapesta (100 m liber şi 200 m liber).

El va mai evolua la Roma şi în proba de 400 metri liber.

Mult așteptata finală cu David Popovici și Vlad Stancu n-a avut istoric: ”Nu e proba mea preferată”
David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotători români calificați până acum la Jocurile Olimpice, s-au confruntat vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de...
Ziua marii confruntări David Popovici - Vlad Stancu. Se anunță o finală de vis. Ora de start și unde poate fi văzută
David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotătoriu români caluficați până acum la Jocurile Olimpice, se confruntă vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de înot...