David Popovici, imperial. Calificare în marea finală cu cel mai bun timp. Când e cursa pentru medalie

Vineri, 08 Decembrie 2023, ora 18:41
2582 citiri
David Popovici Foto: Facebook / David Popovici

David Popovici a concurat vineri seară în semifinalele probei de 200 de metri liber, la Campionatul European de înot în bazin scurt de la Otopeni.

Dimineață, David Popovici s-a calificat cu al treilea timp în semifinale, fiind înregistrat cu în 1:42.39.

În semifinale, Popovici a concurat în seria a doua, pe care a câștigat-o cu 1:42.04, cel mai bun timp din semifinale, mult peste britanicii James Guy (1:42.66) și Matthew Richards (1:42.70).

În aceeași semifinală, Mihai Gergely a terminat ultimul, pe locul 8, cu 1:46.77.

Finala va avea loc sâmbătă, de la ora 18.06.

Cum se descurcă românii la Campionatul Mondial, în absența lui David Popovici
Sportivii Andrei Anghel si Vlad Stancu s-au oprit, sâmbătă, în serii, la Campionatele Mondiale de Nataţie de la Doha, de la care lipsește însă David Popovici, aflat în pregătire pentru...
Ce a declarat sportiva din Israel care a fost huiduită la Mondialul de înot
O medaliată israeliană a fost huiduită de public la Campionatele Mondiale de nataţie de la Doha, duminică, unde a urcat pe a doua treaptă a podiumului, relatează Reuters. Anastasia...