David Popovici, o nouă cursă pentru aur. Când are loc finala de la Barcelona

Joi, 30 Mai 2024, ora 15:33
2310 citiri
David Popovici FOTO Facebook

Înotătorul David Popovici, dublu campion european (100 şi 200 m liber), s-a calificat joi în finala probei de 100 m liber a concursului Mare Nostrum de la Barcelona cu al cincilea timp din serii.

Popovici, cronometrat cu 49sec20/100, a fost devansat printre alţii de francezul Florent Manaudou (48sec78/100), de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (49sec11/100), campionul mondial de la 200 m liber, şi de italianul Thomas Ceccon (49sec15/100).

Patrick-Sebastian Dinu, al 11-lea în serii cu 49sec71/100, a prins de asemenea finala la 100 m.

În acest an, David Popovici a obţinut cel mai bun timp la 100 m liber la Naţionalele de la Otopeni (18-21 aprilie), când a câştigat titlul naţional cu 47sec86/100.

Finala de la 100 m liber are loc joi seară.

Popovici se pregăteşte pentru participarea la Europenele de nataţie de la Belgrad (10-23 iunie), unde îşi va apăra titlurile la 100 şi 200 m liber.

David Popovici și-a făcut debutul la Mare Nostrum Barcelona 2024 în stil de mare campion, în proba de 200 de metri liber, pe care a câștigat-o miercuri cu un timp excelent.

Cursa superbă cu care David Popovici a stabilit al treilea timp din istorie la ”sută”. Al doilea e tot al lui! VIDEO
Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber, miercuri seara, la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad, cu timpul de 46 sec 88/100. Popovici a...
Ştafeta României, formată din Patrick Sebastian Dinu, Alexandru Szilagyi, Mihai Gergely şi David Popovici, s-a calificat în finală la 4x100 metri liber, la Campionatul European de nataţie,...