Vezi cursa de pe altă planetă a lui David Popovici din finala de la Budapesta. Cum a luat aurul mondial VIDEO

Luni, 20 Iunie 2022, ora 19:38
18804 citiri
David Popovici. Foto: captură video / Youtube

David Popovici este campion mondial la natație în proba de 200 de metri liber.

La doar 17 ani, sportivul român a reușit o cursă de vis la Budapesta, adjudecându-și medalia de aur.

David a reuşit timpul de 1:43.21, record mondial la juniori, la doar 17 ani.

Primul înotător din România care reuşeste această performanţă la masculin. David a înotat magistral cursa de 200 m, a fost al doilea două lungimi de bazin dar finalul a fost unul spectaculos.

În tribune au fost părinţii săi, antrenorul Adtrian Rădulescu, Camelia Potec şi mulţi români care au trăit acest moment istoric.

El i-a depăşit pe Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) – 1:44.47 şi Tom Deam (Marea Britanie) – 1:44.98.

David Popovici este primul medaliat şi cel dintâi campion mondial de seniori al României, într-o probă masculină, şi al treilea sportiv care cucereşte medalia de aur pentru ţara noastră, după Tamara Costache (aur la 50 m liber, la Madrid 1986) şi Diana Mocanu (aur la 200 m spate, la Fukuoka 2001).

Este primul aur pentru România la un Campionatul Mondial de înot în bazin de 50 m pentru seniori după o pauză de 21 de ani!

Finala nu a fost transmisă în România.

Cursa fabuloasă a lui David Popovici. Sursa video: Youtube / RECHINUS

David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
David Popovici a luat al patrulea aur în patru zile la Otopeni. Ce planuri are pentru JO: ”Lumea așteaptă...sănătate!”
David Popovici a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie...
#David Popovici, #david popovici in finala, #david popovici recorduri mondiale , #Stiri David Popovici