Eșec pentru David Popovici în finala Campionatului European. Pe ce loc a terminat românul

Sambata, 09 Decembrie 2023, ora 18:12
5578 citiri
David Popovici. Foto: Facebook / David Popovici

David Popovici a concurat în finala probei de 200 de metri liber, la Campionatul European de înot în bazin scurt de la Otopeni.

Din păcate, sportivul român a terminat pe locul patru și a ratat șansa de a câștiga o medalie în fața propriilor fani.

Pe primul loc a terminat britanicul Matthew Richards (1:41.01), pe doi s-a clasat tot un britanic, James Guy (1:41.12), iar pe trei s-a clasat Danas Rapsys din Lituania (1:41.15).

Popovici a fost cronometrat cu timpul 1:41.52.

David Popovici a câştigat medalia de aur la 200 m liber la ediţia trecută a competiţiei, la Kazan.

Dimineață, David Popovici a obţinut calificarea în semifinale la 100 de metri liber. Semifinala la 100 de metri liber este programată la ora 19:31.

Quarterly Report - evenimentul #1 pentru companii la BVB

Tenismena din România care a câștigat două turnee la rând
Jucătoarea Oana Gavrilă a câştigat, sâmbătă, pentru a doua săptămână consecutiv trofeul la dublu la Hammamet, în Tunisia. Gavrilă şi sportiva din Grecia Sapfo Sakellaridi, favorite...
Există viață fără Cristina Neagu și Crina Pintea? Pentru ce meciuri se pregătește naționala
Naţionala de handbal feminin a României are programată sâmbătă, la Bistriţa, reunirea în vederea disputării meciului cu Croaţia, al treilea din preliminariile CE2024. Este prima acţiune...
#David Popovici, #finala, #medalie, #europene, #inot, #Romania, #Otopeni , #stiri din sport