David Popovici a scris istorie în natație după jumătate de secol. Ce performanță senzațională a egalat românul

Miercuri, 22 Iunie 2022, ora 20:05
3471 citiri

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber, miercuri, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta, cu timpul de 47.58 secunde.

Popovici (17 ani) a fost urmat în finală de francezul Maxime Grousset, 47.64, şi de canadianul Joshua Liendo Edwards, 47.71.

Talentatul sportiv român a scris miercuri o nouă pagină de istorie în înotul românesc, după ce a cucerit medalia de aur şi în proba de 200 m liber, luni seara.

De asemenea, dublu campion mondial la Budapesta, în probele de 100 și 200 de metri liber, David Popovici a egalat unica performanță de acest gen din istorie, realizată chiar la prima ediție a CM de natație.

Astfel, în 1973, americanul Jim Montgomery câștiga ambele probe de viteză în stilul liber, o realizare care nu mai fusese repetată până la Popovici, în ciuda numelor mari care au concurat pe aceste distanțe de-a lungul timpului, precum Michael Phelps, Ian Thorpe sau Alexander Popov.

Ce va face David Popovici dacă i se va urca la cap popularitatea: ”Știu că voi primi două palme”
David Popovici, care a câştigat, miercuri, a doua medalie de aur la Campionatul Mondial de nataţie, a declarat că dacă i se va “urca la cap” popularitatea, atunci va primi “două palme...
David Popovici e dublu campion mondial la 17 ani! Cursă entuziasmantă a românului în marea finală la 100 de metri liber
Tânărul înotător român David Popovici (17 ani) a devenit dublu campion la Mondialul de natație de la Budapesta. După victoria de luni de la 200 de metri liber, el s-a impus miercuri seară...