David Popovici și-a spulberat din nou rivalii. Cât de aproape a fost de recordul mondial pe care îl deține

Sambata, 03 Iunie 2023, ora 18:26
3362 citiri
David Popovici FOTO facebook

Înotătorul David Popovici (18 ani) a câștigat sâmbătă finala A a Cupei României, în proba 100 de metri liber în care deține și recordul mondial (46,86).

David Popovici s-a calificat în finală cu al treilea timp, (51,37), după Darius Ștefan Coman și Andrei Ungur, însă lucrurile au stat cu totul altfel în cursa pentru medalii.

Astfel, în finală, Popovici a făcut o nouă demonstrație de forță, impunându-se cu 47,85 secunde.

David Popovici a mai câștigat la Cupa României de la Otopeni aurul la 100 de metri fluture, iar duminică va concura la 200 de metri liber.

Care este valoarea tezaurului furat de ruși României, conform evaluării actuale în euro
Parlamentul European a adoptat, joi, o rezoluţie prin care cere Rusiei să restituie integral tezaurul naţional al României pe care şi l-a însuşit ilegal după Revoluția Bolșevică din...
Antrenorul care a câștigat Cupa României în memoria fiicei ucise: ”Da, e pentru îngerul meu”
La exact 10 luni după ce fiica sa, Ema, și-a pierdut viața în atacul armat de la școală, antrenorul Dragan Kobiljski a câștigat Cupa României la volei. Zi istorică în Giulești! Rapid...