Mult așteptata finală cu David Popovici și Vlad Stancu n-a avut istoric: ”Nu e proba mea preferată”

Vineri, 19 Aprilie 2024, ora 18:44
23089 citiri
David Popovici FOTO Facebook

David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotători români calificați până acum la Jocurile Olimpice, s-au confruntat vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie care are loc la Otopeni.

În calificările de dimineață, cel mai bun timp a fost scos de Vlad Stancu, 3:55.71, urmat de David Popovici, cu 3:57.09, astfel că lupta pentru medalia de aur se anunța pasionantă.

Finala probei care a avut loc vineri seară a fost dominată însă de David Popovici, care a câștigat cu 3:47.54, urmat la mare distanță de Vlad Stancu, 3:54.38.

”Nu e proba mea preferată”, a recunoscut la final Popovici.

Zilele trecute, David Popovici a triumfat şi la 50 m liber şi 200 m liber.

El va mai concura la Otopeni la 100 m liber.

Quarterly Report - Editia 4

O româncă de 16 ani a jucat prima sa finală în circuitul mondial de tenis
Tânăra jucătoare română de tenis Eva Ionescu (16 ani) a fost învinsă de germanca Emily Welker, cap de serie numărul şase, cu 6-1, 6-3, duminică, în finala turneului ITF de la Bucureşti...
Barcelona a câștigat a doua oară la rând Liga Campionilor. UEFA a permis un banner de susținere pentru Palestina
Echipa Barcelona a câştigat, sâmbătă, pentru a doua oară consecutiv Liga Campionilor la fotbal feminin, învingând-o în finală pe Lyon, scor 2-0, pe stadionul San Mames din Bilbao....