Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Formidabil! David Popovici e în finala probei ”regină” a natației, cu cel mai bun timp și cu un nou record mondial

Marti, 21 Iunie 2022, ora 19:37
12376 citiri
David Popovici

Înotătorul român David Popovici (17 ani) s-a calificat marți seară în finala probei de 100 de metri liber, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta.

Popovici a ajuns în semifinale la 100m liber, proba ”regină” a natației, cu cel mai bun timp din serii, 47.60, performanță obținută marți dimineață.

Popovici (17 ani) a fost mai rapid decât americanul Caeleb Dressel, marele favorit înaintea competiției (47.95), care s-a retras în ultima clipă din prima semifinală, ca urmare a unei probleme medicale.

David Popovici a concurat în a doua semifinală, de la ora 19.31, pe care a câștigat-o categoric, cu 47.13 secunde, un nour record mondial de juniori și cel mai bun timp din semifinale.

Finala va avea loc miercuri, de la ora 19.22 (ora României).

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, luni seara, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta, cu timpul de 1:43.21. Popovici a stabilit un nou record mondial de juniori, după ce îl ameliorase, duminică, în semifinale.

Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...
David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
#David Popovici, #mondiale, #finala, #Budapesta, #natatie , #Stiri David Popovici