Ultima probă de la JO 2020 cu David Popovici la start. Ce șanse la medalie are românul și când are loc finala

Joi, 29 Iulie 2021, ora 14:19
14730 citiri
David Popovici

Înotătorul român David Popovici va lua startul vineri în calificările probei de 50 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

După locul 4 de la 200 de metri și poziția a 7-a ocupată la 100 de metri, David Popovici își va încerca șansa și pe cea mai scurtă distanță, cea de 50 de metri.

Seriile competiției sunt programate vineri, Popovici urmând să ia startul în a șasea grupă de înotători, de la ora 13.12.

David Popovici are un timp de intrare de 22.43, chiar dacă recent, la Europenele de juniori, a câștigat proba cu 22.22.

Comparativ, americanul Caeleb Dressel (învingătorul de la 100 de metri la Tokyo) are un timp de intrare de 21.04. La precedenta ediție, la Rio 2016, cursa a fost câștigată cu 21.40, iar 7 dintre cei 8 finaliști au coborât sub 22 de secunde.

Semifinalele probei de 50 de metri la JO 2020 sunt programate sâmbătă dimineața, iar finala duminică.

Ce i s-a spus lui David Popovici după pierderea recordului mondial: ”Eu deja l-am încurajat”
Preşedinta Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, Camelia Potec, a declarat, miercuri, că David Popovici îşi doreşte o medalie la Jocurile Olimpice de la Paris, iar conducerea...
David Popovici e de neoprit. Victorii mari înainte de Jocurile Olimpice
David Popovici a participat la concursul „Antwerp Diamond Speedo Race”, din Belgia, unde a obținut două victorii importante la probele de 100 și 200 de metri liber pentru care se...