David Popovici, eșec de proporții la Mondiale. Dezamăgire uriașă în proba în care e campion european

Vineri, 17 Decembrie 2021, ora 13:11
20833 citiri
David Popovici

Sportivul român David Popovici a ratat calificarea în finala probei de 200 m liber, vineri, la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), după ce a fost cronometrat cu timpul de 1 min 43 sec 62/100, al 14-lea din serii.

La începutul lunii noiembrie, Popovici cucerea aurul la Europenele de bazin scurt de la Kazan (Rusia), cu timpul de 1 min 42 sec 12/100. Cel mai bun timp din serii la Abu Dhabi a fost realizat de brazilianul Fernando Scheffer, 1 min 42 sec 42/100.

În serii la 100 m liber, Bianca Costea a obţinut timpul de 54 sec 84/100, clasându-se pe locul 30.

Alexandra Dobrin a încheiat seriile de la 200 m fluture cu al 31-lea timp, 2 min 12 dec 96/100.

Tot vineri, Robert Glinţă va lua startul în finala probei de 100 m spate, la ora 16:07.

David Popovici (17 ani) a încheiat evoluţia sa la Abu Dhabi, în timp ce Alexandra Dobrin va mai evolua la 200 m mixt, iar Bianca Costea, la 50 m liber. George-Alexandru Stoica-Constantin va concura în probele de 50 m liber şi 100 m liber.

Ziua marii confruntări David Popovici - Vlad Stancu. Se anunță o finală de vis. Ora de start și unde poate fi văzută
David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotătoriu români caluficați până acum la Jocurile Olimpice, se confruntă vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de înot...
David Popovici, de neoprit. Al doilea aur la Otopeni: ”Conform planului”
David Popovici a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie care...