David Popovici s-a luptat pentru medalie în proba regină a înotului la JO 2020. Cum s-a terminat cursa de 100 de metri liber

Joi, 29 Iulie 2021, ora 05:49
14333 citiri

Înotătorul român David Popovici (16 ani) a concurat joi dimineață în a doua sa finală la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

După locul 4 ocupat la 200 de metri liber, David Popovici a forțat obținerea unei medalii în proba sa favorită, cea de 100 de metri liber.

De la ora 05.37, tânărul sportiv român s-a aflat într-o companie selectă în finala probei ”regină” din natație. Popovici s-a calificat în finală cu al cincilea timp (47.72), unul care putea fi îmbunătățit, în condițiile în care recordul său personal este 47.30.

Popovici a plecat de pe culoarul numărul 2, însă startul mai slab le-a permis adversarilor săi să se detașeze. Românul a recuperat pe a doua lungime de bazin și a încheiat cursa pe locul 7, cu timpul de 48.04. Noul campion olimpic este americanul Dressel (47.02), urmat de australianul Chalmers (47.08) și rusul Kolesnikov (47.44).

Mihaela Buzărnescu (175 WTA) s-a calificat în finala turneului ITF de la Valencia, competiție dotată cu premii totale în valoare de 80.000 de dolari. Ea a învins-o pe spaniola Aliona...
S-a terminat meciul Chelsea - Manchester City, reeditarea finalei Ligii Campionilor. Cine a marcat golul decisiv
Chelsea și Manchester City, finalistele ultimei ediții a Ligii Campionilor, s-au întâlnit sâmbătă în etapa a șasea din Premier League. Partida disputată pe stadionul ”Stamford...